InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

Fizik öğretmeniydi holding patronu oldu

fizik-ogretmeniydi-holding-patronu-oldu

İbrahim Arıkan... Yozgat'ta 5 çocuklu bir ailenin ikinci oğlu olarak dünyaya geldi. Köylerinde okul yoktu. Babası çocuklarının okumasını istiyordu ancak İbrahim Arıkan'ı 9 yaşına kadar okula göndermedi. O şimdi holding patronu...
20 Mart 2008 Perşembe 00:27

İbrahim Arıkan... Yozgat'ta 5 çocuklu bir ailenin ikinci oğlu olarak dünyaya geldi. Köylerinde okul yoktu. Babası çocuklarının okumasını istiyordu ancak İbrahim Arıkan'ı 9 yaşına kadar okula göndermedi. O şimdi holding patronu...

Babası çocuklarının okumasını istiyordu, en büyük oğlu bir saatlik uzaktaki okula gidip gelmekte zorlanınca İbrahim Arıkan'ı 9 yaşına kadar okula göndermedi. İlkokula 9 yaşında başlayan İbrahim Arıkan hafta içinde akrabalarının ankara escort bayan yanında kakyor, hafta sonları köyüne dönüyordu. İşte böyle başlıyor Arıkank Holding'in patronu İbrahim Arıkan'ın öyküsü. O üniversiteyi bitirdi, akademisyen olmak isterken kendini dersane öğretmeni olarak buldu, sonra dersane sahibi oldu. MEF dersanesini ve okullarım açtı. Bir yurtdışı seyahatinde "kargo" nedir öğrendi ve Türkiye'nin ilk kargo şirketi Yurtiçi Kargo'yu kurdu.

Fizik öğretmenkğinden holding patronluğuna... İbrahim Arıkan'ın 16 şirketi var. Eğitim işi ise en önemsediği ve en sevdiği alan. İbrahim Arıkan'la MEF Okulları'nda buluştuk. Sınıfları gezdik, babacan tavrıyla öğrencilerinin gönlünü kazanmış bir patron İbrahim Arıkan.

Şu anda 10 binden fazla çalışanı var, yakında Silivri'de AuraVera merkezi açacak. İleride üniversite kurmayı da düşünüyor. Her şeyden önemlisi İbrahim Arıkan "kimseden çekinmeden" konuşuyor. Miki Eğitim Bakanlığı'nın "siyasi" manevralarım eleştiriyor, sözünü hiç sakınmıyor.Astronomi de öğreniyor
* Siz aslında fizik öğretmenisiniz. Sonra dersane, daha sonra okul, mermercilik, plastik, kargo şirketleri... Ben şu çatısı alfanda olduğumuz okulunuzdan başlamak istiyorum. Burası farklı bir okul. Bir kere öğrenciler serbest kıyafet giyiyor. MEF Okulları projesi nasıl oluştu?
Biz burayı kurduğumuzda Türkiye'de böyle bir okul yoktu. Burası özel proje okulu. Tam 8 yıl çalıştık. Yurtiçinden ve yurtdışından uzmanlara danıştık. Sınıflarımızda her zaman iki öğretmen var. 3 aylık yaz tatikni yankş buluyoruz, biz dört sömestr uyguluyoruz. Uzun yaz tatilinde çocukların tutum ve davranışları değişiyor. Biz tatilin süresini kısaltıyoruz ama aralarda başka tatiker yapıyoruz. Dünyada 220-230 gün eğitim günü var, Türkiye'de ise 180 gün var, ama 160 gün yapılıyor. Tatiker hep uzuyor, ek tatiller çıkıyor. Öğrencilerimiz derse 8.30'da başkyor, 16.30'a kadar okuldalar. Bu süre içinde 1 saat istedikleri aktiviteyi yapıyorlar. 86 aktivitemiz var.

* Ne kadar çok, neler bunlar?
Aklınıza gelebilecek her spor dalı var. Zaten spor dakarı her okulda var, bizde vitraydan seramiğe, heykeltraşkğa kadar farklı uğraş alanları ve astronomi, matematik gibi aktiviteler de var.

* Nasıl öğrenciler yetiştirmeyi hedeflediniz?
Bir kere ana hedefimiz kder yetiştirmek. MEF Okukarı lider yetiştirir. Lider yetiştirmenin temel ilkesi çocuğun baskı alünda büyümemesi, kendi kişikğini bulmasıdır. Biz bu yüzden okula öğrenci alırken önce ailelerle görüşüyoruz, onlar bizim felsefemize uygun mu ona bakıyoruz. Ayrıca vekler 15 günde bir okula gekyor. Suni davranışlarla lider olunmaz, yalnızca kder olarak görülebilir.

Eğer çocuğa saygı duyar, kişikğini önemserseniz, o zaman çocuk kendi kişikğiyle hareket eder. Türkiye'de çocuğun aile yanında farkk, okulda farklı davrandığım sık sık görürüz. Çocuklar çift kişilikli oluyor. Çünkü sistem böyle çocuklar yetiştiriyor. Okulun yankş dediğine aile doğru diyor. Bu yüzden de 'anne-baba okulu'muza da veklerimizi çağırıyoruz. Ders programlarımızı kendimiz yapıyoruz. Okulumuzda 3 öğrenciye bir okul personeli düşüyor.

* Kıyafet serbest sizin okulunuzda. Bunu eleştirenler de var...
İyi bir eğitimin göstergesi bu eğitimin davranışa dönüşmesidir. Kravat takmayı zorunlu kılıyorlar, erkek öğrenciler okul kapısından çıkınca kravatlarım gevşetiyor. Kız öğrenciler eteklerinin boylarım kısaltıyor. Okul dışında çocuk istediğim yapıyor ama biz onlara ısrarla "Okulda sizi böyle görmek istiyoruz diyemeyiz, onun için bizde kıyafet serbest.

(patronlardünyası.com)


Haber okunma sayısı: 3325

Haberin etiketleri:

basari


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ