InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

Hawking’den gelecekle ilgili uyarı

hawkingden-gelecekle-ilgili-uyari

İngiliz astrofizikçiye göre, insan ırkının, soyunu sürdürmekiçin yaşayacak yeni bir gezegen bulması gerekiyor
11 Nisan 2013 Perşembe 11:11

Yaşamını evrenin gizemini çözmeye adayan  ünlü İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking, insanoğlunun geleceği için uzay  araştırmalarının sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

 

Los Angeles’taki Cedars-Sinai Tıp Merkezi’nde yer alan bir kök hücre  laboratuvarını ziyaret eden 71 yaşındaki Hawking, yaşayacak yeni bir gezegen  bulamaması durumunda insan ırkının bin yıl daha ayakta kalmasının mümkün  olamayacağını ileri sürdü.

 Evrenin kökenleri ve kara deliklerle ilgili kitaplarıyla dünya çapında  tanınan Hawking, "eğer evrenin nasıl işlediğini anlayabilirsek, o zaman kontrol  etmenin de bir yolunu bulabiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

 

Hastalığıyla ilgili bir soru üzerine ise Hawking, "hayat ne kadar zor  görünürse görünsün, her zaman yapabileceğiniz bir şey vardır" ifadesini  kullandı.

 

Cambridge Üniversitesi’nde öğrenciyken yakalandığı motor nöron hastalığı  Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) nedeniyle hareket edemeyen ve konuşamayan  Hawking, iletişim kurabilmek için için bilgisayar teknolojilerinden  yararlanıyor.

 

Hawking’in "Zamanın Kısa Tarihi" adlı kitabı, dünya genelinde 10  milyondan fazla satmıştı.

 

ALS, beyin ile omurilikte bulunan ve kasları kontrol eden sinir  hücrelerine zarar veriyor. Henüz tedavisi bulunmayan ALS’ye yakalanan hastaların  sadece çok küçük bir kısmı, 10 yıldan uzun süre yaşıyor.

         

 Kaynak: http://teknoloji.milliyet.com.tr/hawking-den-gelecekle-ilgili-uyari/bilim/haberdetay/11.04.2013/1692189/default.htmEtiketler: Cambridge , kök hücre , Los Angeles , gezegen , Stephen Hawking , ALS , sadece


Haber okunma sayısı: 2603Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ