InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

İş zekasında kurumsal karneleme dönemi

is-zekasinda-kurumsal-karneleme-donemi

Geçtiğimiz Kasım ayında IBM’in satın almak için 5 milyar dolar teklif ettiği Cognos ürünlerini Türkiye pazarına sunan Ereteam’in Genel Müdürü Kutlay Erdal Şimşek, 2008’de iş zekası tarafında kurumsal karneleme kavramının ön planda olacağını
24 Ocak 2008 Perşembe 13:34

Geçtiğimiz Kasım ayında IBM’in satın almak için 5 milyar dolar teklif ettiği Cognos ürünlerini Türkiye pazarına sunan Ereteam’in Genel Müdürü Kutlay Erdal Şimşek, 2008’de iş zekası tarafında kurumsal karneleme kavramının ön planda olacağını belirtiyor. Kurumsal karneleme kavramının birkaç bacaktan oluştuğunu ifade eden Şimşek, “Hepimizin görev yaptığı şirketlere muhasebe, insan kaynakları gibi bir çok bölüm var. Bahsedilen teknolojiler şirketin en tepeden en aşağıya kadar tüm süreçlerinin takip edilmesi, şirketin hedef ve stratejilerinin verilen izin düzeyinde herkesçe bilinmesi olarak özetlenebilir. Ne zamanki bir yönetici bu çerçevede detaylara gitmek istiyor işte burada da devreye iş zekası giriyor” dedi.

Her çalışana bir karne

Bu süreçte şirketin yönetim kurulu başkanın da bir karnesi olduğunu belirten Şimşek, “Şirkette görevli tüm çalışanların bir karnesi var. Burada önemli nokta herkesin karnesinde kendisi ve iş tanımıyla ilgili bilgiler var. Hemen aşağıya indiğinizde de finans ya da satış direktörünün de kendi karnelerinde onlara uygun bilgiler yer alıyor. Kurumun iş zekası süreçlerinde nerede olduğuna bağlı olarak değişiyor ama kurumsal karneleme için iş zekası süreçlerinin başlangıcı ya da bu sürecin sonraki adımı değerlendirmesi yapabiliriz” şeklinde konuştu. Kutlay Erdal Şimşek, şirketlerin kurumsal karneleme sürecini başlatmadan önce yeni dönem hedeflerini çok iyi belirleyip bütçelerini de hedefleri doğrultusunda hazırlamaları gerektiğini söyledi. Şimşek, “Burada söz konusu olan bir iki kişi değil, şirketin tamamı. Ayrıca bu işi uygulayacak şirketin hazırda bir iş zekası uygulaması olmalı ki, yıl sonunda hedeflerinin ne ölçüde tutturulabildiği, buradaki olumlu olumsuz etkenlerin neler olduğu doğru bir şekilde analiz edilebilsin” dedi.

İş zekasında şirket ölçeği çok önemli değil

Bu gün Ereteam olarak şirketlerinde görevli danışmanlarının hangi müşteride kaç saat harcadığını Cognos’un iş zekası programını kullanarak gördüklerine değinen Şimşek, “Terzi kendi söküğünü dikemez elbette. Ancak biz bu uygulamayı en verimli şekilde kullanıyoruz. Çünkü bizim için danışmanlarımızın verimi çok önemli. Bu başka bir şirket için farklı bir bölümün öne çıkması anlamına gelse de sonuçta gelinen nokta şirketin gelirlerini kontrollü bir şekilde artırmasıyla ilintili. İş zekası uygulamaları için kurumların ölçekleri çok önemli değil. Bence her ölçekteki şirket kendisine göre bir iş zekası uygulaması kullanabilir. Belki kurumsal karneleme uygulamaları için bir ölçek kriteri koymak gerekebilir” şeklinde görüş belirtti.

(BT Haber web sitesi)


Haber okunma sayısı: 1407Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ