InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

Yeni yöneticinin el kitabı

yeni-yoneticinin-el-kitabi

Yönetici olduğunuzda olabileceklerin en iyisini umun, fakat bir yandan da soğuk yaklaşımlara ve otoritenizi ölçmeye yönelik davranışlara karşı hazırlıklı olun. Daha önce eşit konumlarda birlikte çalıştığınız kişiler, terfiniz nedeniyle size karşı bir
25 Şubat 2008 Pazartesi 13:50

Yönetici olduğunuzda olabileceklerin en iyisini umun, fakat bir yandan da soğuk yaklaşımlara ve otoritenizi ölçmeye yönelik davranışlara karşı hazırlıklı olun. Daha önce eşit konumlarda birlikte çalıştığınız kişiler, terfiniz nedeniyle size karşı bir kırgınlık veya gıpta gibi duygular hissedebiliyor olabilirler.

 

 

 

Yeni konumunuzun, onların kariyerleri açısından neler getireceği gibi kaygılar taşıyabilirler. Kısa süre önce pazarlama müdürü pozisyonuna getirilen Nancy Adams, terfisini takip eden birkaç gün içinde eski çalışma arkadaşlarından aşağıdaki yorumları işitti. Nancy’nin yorumlar karşısında verdiği cevaplara dikkat edin. 

1. Arkadaş: Kutlarım Nancy, harika bir müdür olacaksın!

Nancy: Teşekkür ederim! Hep beraber harika bir ekip olacağız.

2. Arkadaş: Sonunda piyasada neler olup bittiğini ilk elden bilen birini işin başına getirdikleri için çok memnunum. Artık yeni bayi satış çantalarını alabilir miyiz?

Nancy: Henüz bilmiyorum, ama sizin için önemli olduklarının farkındayım. İlgileneceğim işlerin başında bu konu geliyor. Gelecek hafta sizi sonuçtan haberdar edeceğim.

3. Arkadaş: Yeni ücret uygulamasından memnun değilim, Nancy. Eğer müdür olmasaydın sen de memnun olmazdın sanırım.

Nancy: Birdenbire bambaşka biri mi olduğumu mu düşünüyorsun? Daha önce ne senin ne de başka birinin fikrini otomatikman kabul ettim. Yeni ortak reklam programını hatırlıyor musun? Sana o konuda yanıldığını söylediğimi gayet iyi hatırlıyorum. Ben bir bireyim ve işime kendi fikirlerimi, değer yargılarımı ve deneyimlerimi yansıtırım.

4. Arkadaş: Tabii ki sana kırıldım; benden daha gençsin, ben senden daha deneyimliyim. Seni hep bir arkadaş olarak gördüm, ama şimdi anlıyorum ki sen de diğerleri gibisin, yalnız kendi başarılarını önemsiyorsun.

Nancy: Böyle düşünmene üzüldüm. Biliyorsun ki bu terfiyi hak ettim. Canının sıkkın olmadığı bir zaman bu konuyu farklı bir tarzda tartışabileceğimizi umuyorum. Seni hala ekibin kıymetli bir elemanı olarak görüyorum; hedeflerimize ulaşmak için senin de yardımına ihtiyacımız var. Bunu tekrar düşün, yarın tekrar konuşalım.

Kimi arkadaşlıklarınız sona erebilir. Eğer şu anda yönetmekte olduğunuz insanlarla daha önce çalışmakta aynı konumlarda çalıştıysanız bazı zor durumlarda karşılaşabilirsiniz. Diğer bazılarıysa sizi yüksek mevkilerdeki arkadaşları olarak görüp yeni makamınızdan faydalanmaya çalışabilirler; kuralların çiğnendiğini görmezden gelmeniz, eski dostlarınızı kayırmanız ve genel olarak iş hayatlarını kolaylaştırmanız beklenebilir. İster daha önce tanıdığınız, isterse tanımadığınız insanlardan oluşan bir grubu yönetecek olun, otoritenizin bir şekilde test edileceğinden emin olabilirsiniz. Yöneticiliğe başlamanızla birlikte, kısa bir “balayı” döneminden sonra otoritenizi kanıtlamaya hazır olun.

Yeni Yöneticinin El Kitabı &Yönetim Fonksiyonları

Brad Lee Thompson

Hayat Yayıncılık, 2003


Haber okunma sayısı: 1508Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ