InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

4+4+4 ve ‘60 ay’da geri dönüş yok

444-ve-60-ayda-geri-donus-yok

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), il milli eğitim müdürlüklerinden gelen uyarılar üzerine 4+4+4 sisteminde revizyona gittiğine yönelik iddialara yalanlama geldi.
02 Temmuz 2013 Salı 07:58

MEB’den yapılan açıklamada, “4+4+4 eğitim sistemi ile 60-66 aylık öğrencilerin okula devamlılığının sağlanmasına yönelik uygulama, bundan sonraki eğitim öğretim dönemlerinde de aynı kararlılıkla sürdürülecek olup, bakanlığımızın gündeminde söz konusu sistemden uzaklaşma veya geriye dönüş anlamına gelebilecek bir çalışma veya düzenleme bulunmamaktadır” denildi.
Kamuoyuna dün yansıyan haberlerde, MEB’in İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden gelen uyarılar üzerine 4+4+4 sisteminde revizyona gittiği, bu kapsamda da 60-70 aylık çocukların ayrı sınıfa alınması, uyum sağlayamayanın ana okuluna gönderilmesi, ders süresinin 20 dakikaya inmesi ve bodrum katlarının oyun salonuna çevrilmesi gibi düzenlemelerin gündeme geldiği öne sürülmüştü.
‘Düzenleme yapıldı’
MEB’den dün yapılan açıklamada, 4+4+4’te revizyon iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Çıkan haberin “yanıltıcı” nitelikte olduğu ifade edilerek, 4+4+4 sisteminin Türkiye’deki zorunlu eğitim süresinin AB ve OECD ülkelerinin ortalamasına yükseltilmesi ve öğrencilerin daha nitelikli eğitim ortamına kavuşması temel amacıyla oluşturulduğuna dikkat çekildi. İlk olarak 2012-2013 eğitim öğretim yılında yürürlüğe konulan 4+4+4 eğitim sisteminin, geçtiğimiz yıl içinde, başta okul idarecileri ve öğretmenler olmak üzere, tüm Bakanlık personeli tarafından büyük bir kararlılıkla ve fedakârlıkla uygulandığı ifade edilerek, “Gerek nicel gerekse nitel göstergeler açısından büyük başarılar sağlanmıştır. Söz konusu eğitim  öğretim yılı boyunca, bilimsel yöntemlere uygun olarak hazırlanan ve uygulamadan kaynaklanan aksaklıkları gidermeye yönelik tedbirleri içeren kurumsal değerlendirmeler yapılmış, ihtiyaç duyulan alanlarla ya da tespit edilen eksikliklerle ilgili düzenlemeler gerçekleştirilmiştir” denildi.
Düzenlemelere ilişkin bilgi verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Sınıflarda farklı ay gruplarından çocukların bir arada olmasının yaratabileceği olası sorunların önüne geçmek amacıyla, fiziki mekânı uygun olan okullarda yaş gruplarına göre sınıflar oluşturulmuştur. Yeni sistemde, okula başlayan 60-66 aylık yaş grubuna göre özelleştirilmiş yöntemler uygulanmış ve çocukların okula daha rahat bir şekilde adapte olmalarını sağlamak üzere ‘uyum ve hazırlık materyalleri’ geliştirilmiştir.”Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/4-4-4-ve-60-ay-da-geri-donus-yok/gundem/detay/1730763/default.htmEtiketler: Türkiye , MEB , OECD , Milli Eğitim Bakanlığı , Bodrum , zorunlu eğitim , 2012 , Oyun , 2013

Haber okunma sayısı: 1452Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ