InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

En popüler mühendislik dalı inşaat mühendisliği

en-populer-muhendislik-dali-insaat-muhendisligi

Yapı sektörünün sanayiden daha hızlı büyümesiyle son dört yılda makine mühendisliği tercihlerdeki liderliği inşaat mühendisliğine kaptırdı.Elektrik-elektronik tercih edenlerin sayısı ise ikiye katlandı.
06 Temmuz 2013 Cumartesi 16:50

Tıp ve sağlık bilimleri gibi diğer sayısal alanlarda iş imkanları, program ve kontenjan sayıları artsa da mühendislik sayısal bilimlerin en büyük alanı olmaya devam ediyor. Son dört yılda mühendislik tercihleri yüzde 25 artarak 1 milyon 471 bine ulaştı. Değişik branşlarda mühendislik tercihlerinin artması veya azalması daha çok bu alanlardaki sektörel gelişimin bir yansıması oluyor. Hızla gelişen bir sektöre insan kaynağı sağlamak için üniversiteler programlarını hızlıca oluşturup öğrenci almaya başlayabiliyorlar. Diğer taraftan da mezunlarının çoğu işsiz kalan branşlarda ise önce tercihler düşüyor sonra da programlar kapatılıyor.

Tercih ve Kariyer Dergisi’nin ÖSYM’nin 2008-2012 arası verileri üzerinden hazırladığı analize göre son dört yılda popüler mühendislik dallarının ilk sıralarında sektörel gelişime de paralel bir hareketlilik görülüyor. Diğer birçok sektörden daha hızlı bir büyüme sergileyen yapı sektörüne en önemli insan kaynağını sağlayan inşaat mühendisliği programlarında tercihlerin arttığını görüyoruz. Bu artış en popüler listesinde ikinci sırada olan branşı ilk sıraya çıkaracak kadar güçlü... Bunun yanında ikinci sıraya düşse de makine mühendisliği branşında da ciddi bir artış görülüyor. Üst sıralarda büyüme gösteren diğer branşlar ise elektrik-elektronik, bilgisayar, gıda ve endüstri mühendislikleri oldu.

Bunlarında yanında bazıbranşların ise tercihlerinin hızla eridiği gözleniyor. Örneğin beşinci sıradan on dördüncü sıraya gerileyen jeoloji mühendisliği gibi... Tercihleri gerileyen diğer büyük branşlar ise çevre, kimya, tekstil, maden, orman ve ağaç işleri, jeofizik ile su ürünleri oldu...

Tercih ve Kariyer Dergisi hakkında

Türkiye’de üniversite tercihi ve kariyer alanında yayınlanan ilk dergi olan Tercih ve Kariyer; her ay okurlarıyla buluşuyor. Eğitim alanında uzman Openmedia ekibi tarafından Özgür Sağmal’ın editörlüğünde hazırlanan Tercih ve Kariyer; adayların hangi üniversite, hangi bölüm ve hangi meslek sorularının yanıtlarını arıyor.

www.tercihvekariyer.com


Haber okunma sayısı: 1403Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ