InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

BORSADA FED DARBESİNE ‘ÇİN KORKUSU’ EKLENDİ

borsada-fed-darbesine-cin-korkusu-eklendi

FED’in para musluklarını kısacağı açıklamasına Çin ekonomisine yönelik endişeler eklendi. Avrupa borsalarının etkisiyle BIST sert satışlarla yüzde 3.37 değer kaybederek 7 ay öncesine geriledi
25 Haziran 2013 Salı 07:53

Çin ekonomisinden gelen olumsuz sinyaller piyasaları alt üst etti. BIST Endeksi yüzde 3.37 değer kaybederek 70.640 puanla 7 ayın en düşük seviyesine geriledi. BIST’in değer kaybı gün içinde yüzde 4’e yaklaştı. Dolar 1.96 TL’yi aştı. 10 yıllık tahvil faizi yüzde 9’u aştı.
Avrupa borsalarındaki kayıplar gün içinde yüzde 3’e yaklaştı, kapanışta biraz toparladı. ABD borsası da yüzde 1.6 düşüşle açıldı.
ABD Merkez Bankası’nın (FED) geçen hafta teşvikleri sona erdirme sinyali vermesinin ardından şimdi de Çin ekonomisinden gelen olumsuz sinyaller piyasaların moralini bozdu. Çin’le ilgili bir likidite krizi endişesi yaşanıyor.
‘Likidite sorunu yok’
Çin’in Merkez Bankası olan Çin Halk Bankası (PBOC) ülkedeki yerel bankaları nakit ve kredi kullanımını daha iyi yapmaları konusunda uyarınca Şanghay Borsası yüzde 5’le son 4 yılın en büyük düşüşünü kaydetti. PBOC kısa vadeli faizlerin yükselmesine izin vererek bankaların spekülatif yatırımları desteklemesinin önüne geçmeye çalışıyor.
Ancak, bu bu çabanın Çin’in zaten yavaşlayan ekonomisi üzerinde olumsuz etkileri olmasından endişe ediliyor. Çin Merkez Bankası’nın devreye girmemesi durumunda dünya borsalarındaki olumsuz etkinin sürmesi bekleniyor. Ancak, Çin finans sisteminde likidite sorunu yaşanmadığını belirterek bir müdahale olasılığını şimdilik rafa kaldırdı.  
Goldman tahmin düşürdü
Öte yandan Goldman Sachs, Çin büyüme tahminini düşürdüğünü açıkladı. Goldman Sachs, Çin’in 2013 büyüme tahminini yüzde 7.8’den yüzde 7.4’e ve 2014 tahmini ise yüzde 8.4’ten yüzde 7.7’ye indirdi.
İş Yatırım Hisse Senetleri Uzmanı Özgür Alioğlu, endekste hızlı düşüşün özellikle Avrupa borsalarında, Çin’den kaynaklanan endişelerle yaşanan düşüşten kaynaklandığını söyledi.
Alioğlu, ayrıca FED’in parasal genişleme ile ilgili aldığı kararların gelişmekte olan piyasalarda ne tür etkileri olacağının tam olarak kestirilemediğini de kaydetti.Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/borsada-fed-darbesine-cin/ekonomi/detay/1727413/default.htmEtiketler: ABD , Avrupa , Merkez Bankası , FED , likidite , Halk Bankası , Goldman Sachs , tahvil , Çin , dolar , Ten , 2013

Haber okunma sayısı: 916Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ