InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

MB: Enflasyondaki düşüş sürecek

mb-enflasyondaki-dusus-surecek

Merkez Bankası, temel enflasyon göstergelerinin ılımlı seyrini koruyacağını ve son dönemde petrol fiyatlarında gözlenen artışlara rağmen enflasyondaki düşüşün süreceğini tahmin etti.
26 Şubat 2013 Salı 22:55

Merkez Bankası, Şubat ayı Para Politikası Kurulu Toplantı özetini yayınladı. Buna göre Ocak ayında tüketici fiyatları yüzde 1.65 oranında artmış ve yıllık enflasyon yüzde 7.31’e yükseldi. Bu gelişmede, tütün ürünlerindeki vergi düzenlemesi ile işlenmemiş gıda fiyatlarındaki artış belirleyici oldu.

Bu dönemde söz konusu grupların yıllık enflasyona olan katkıları Aralık ayına kıyasla 1.5 puan yükseldi. Öte yandan, temel enflasyon göstergeleri ve hizmet fiyatları göreli olarak ılımlı seyrini korudu. Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon yüzde 6.85’e yükseldi. Ocak ayında özellikle olumsuz hava koşulları sonucunda sebze fiyatlarında gözlenen yüzde 21.4 oranındaki artışın etkisiyle işlenmemiş gıda grubunda yıllık enflasyon belirgin bir yükseliş kaydetti. Diğer taraftan, yıllık işlenmiş gıda enflasyonu geriledi. Alt kalem bazında bakıldığında, Ocak ayında ekmek ve tahıllar grubundaki fiyat artışlarının sürdüğü, diğer işlenmiş gıda ürünlerinin fiyat artışlarının ise yavaşladığı görüldü. Enerji fiyatları Ocak ayında sınırlı bir oranda artarken yıllık enerji enflasyonu baz etkisiyle yüzde 11.90’a geriledi. Öte yandan, mevcut durumda uluslar arası petrol fiyatları Ocak Enflasyon Raporu’nda varsayılan seviyenin üzerinde seyretti.

ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞ SÜRECEK

Hizmet grubunda yıllık enflasyon önceki aya kıyasla sabit seyretti. Bu dönemde yıllık enflasyon ulaştırma grubunda gerilerken, ulaştırma dışındaki hizmet alt gruplarında sınırlı bir oranda arttı. Ancak, mevsimsellikten arındırılmış hizmet fiyatlarındaki eğilim ile yayılım endeksinin bu dönemde bir miktar gerilemiş olması hizmet fiyatlarındaki ılımlı seyrin sürdüğüne işaret etti. Temel mal grubu enflasyonu Ocak ayında sınırlı bir düşüş gösterdi. Giyim grubunda sezon indirimlerinin son iki ayda önceki yıla kıyasla daha sınırlı olması nedeniyle yıllık fiyat artış oranı yükselirken giyim dışındaki alt kalemlerde yıllık enflasyon gerilemeye devam etti. Kurul, temel enflasyon göstergelerinin ılımlı seyrini koruyacağını ve son dönemde petrol fiyatlarında gözlenen artışlara rağmen enflasyondaki düşüşün süreceğini tahmin etti.

SANAYİ ÜRETİMİ GELİŞMELERİ BEKLENENDEN DAHA ZAYIF SEYRETTİ2012 yılının son çeyreğine ilişkin sanayi üretimi gelişmeleri iktisadi faaliyetin beklenenden daha zayıf seyrettiğini gösterdi. Kurul bu dönemde yurt içi talepteki toparlanmanın sanayi üretimine yansımadığına dikkat çekerek bu durumun firmaların stok eritme sürecinden kaynaklanmış olabileceğini belirtti. Nitekim sanayi sektörüne dair anketler son çeyrekte nihai ürün stoklarında azalmaya işaret etti.

İÇ VE DIŞ TALEPDEKİ DENGELENME ÖNGÖRÜLDÜĞÜ ŞEKİLDE SÜRDÜ

Cari denge ve dış ticarete dair 2012 yılı son çeyrek verileri iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü teyit etti. Bu dönemde küresel büyümedeki olumsuz koşullara rağmen, pazar ve ürün çeşitlemesinin desteğiyle ihracat artış eğilimini korudu. İthalattaki artış ise ılımlı seyretmeye devam etti. Bu bağlamda 12 aylık birikimli cari açıktaki iyileşme sürdü.

İÇ TALEP VE İTHALAT KADEMELİ OLARAK HIZLANABİLECEK

Kurul, 2013 yılının ilk çeyreğinden itibaren iç talep ve ithalatın kademeli olarak hızlanabileceğine dikkat çekti. Son dönemde otomobil satışları, dış ticaret verileri, krediler, tüketici güven endeksi ve anketlerden alınan sipariş beklentileri yurt içi nihai talepte hem tüketim hem de yatırım talebi kaynaklı olmak üzere kayda değer bir artışa işaret etti. Mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı istihdam 2012 yılı Kasım döneminde artmaya devam etti. Bununla birlikte, işgücüne katılım oranındaki yükselişten dolayı işsizlik oranları sınırlı bir artış gösterdi. Son dönemde tarım dışı istihdam artışı asıl olarak hizmetler sektöründen kaynaklanmakta, sanayi istihdamı üretimdeki gelişmelere paralel olarak zayıf seyretti. Aralık döneminde de benzer bir görünümün devam etmesi beklense de 2013 yılının ilk aylarından itibaren istihdam artışının genele yayılacağı öngörüldü. Bununla birlikte, küresel ekonomiye dair belirsizlikler önümüzdeki dönemlerde yatırım ve istihdam artışını sınırlayabilecek bir unsur olarak önemini korudu.

TOPARLANMA ÜRETİME DAHA GÜÇLÜ YANSIYACAK

Kurul, 2012 yılının ikinci yarısında uygulanan destekleyici para politikalarının iktisadi faaliyet üzerindeki genişletici etkilerinin önümüzdeki dönemde belirginleşeceği değerlendirmesinde bulundu. Bu doğrultuda, yılın ilk çeyreğinde yurt içi nihai talepte kayda değer bir artış gözleneceği, ikinci çeyrekten itibaren ise toparlanmanın üretime daha güçlü bir şekilde yansıyacağı tahmin edildi.

DÜŞÜK SEYREDEN KAPASİTE KULLANIMI, ENFLASYON ÜZERİNDEKİ YUKARI YÖNLÜ BASKILARI SINIRLADI

Kurul, iktisadi faaliyetteki canlanma eğilimine rağmen kapasite kullanım oranının düşük seviyelerde seyretmesinin enflasyon üzerindeki yukarı yönlü baskıları sınırlandırdığını ifade etti. Dolayısıyla, son dönemde petrol fiyatlarının yüksek seyretmesine rağmen enflasyondaki düşüşün süreceği tahmin edildi. Önümüzdeki dönemde temel enflasyon göstergelerinin ılımlı seyrini koruması beklendi. Bununla birlikte, yönetilen veya yönlendirilen fiyatlardaki artışların fiyatlama davranışları üzerindeki etkileri yakından izlendi. Kurul, sermaye girişlerinin güçlü seyrettiği son üç aylık dönemde kredilerde kayda değer bir ivmelenme gözlendiğine dikkat çekti. Ayrıca Kurul, aynı dönemde güçlü seyreden sermaye akımlarının Türk Lirası üzerinde değerlenme baskısını artırdığı değerlendirmesinde bulundu. Bu gelişmeler çerçevesinde, finansal istikrara dair riskleri dengelemek amacıyla bir yandan faiz oranlarının düşük tutulmasının diğer yandan makro ihtiyati tedbirlere devam edilmesinin yerinde olacağı belirtildi.

FAİZ KORİDORUNUN ALT SINIRININ İNDİRİLMESİ TL ÜZERİNDEKİ DEĞERLENME BASKISINI AZALTTI

Kurul, faiz koridorunun alt sınırının indirilmesinin Türk Lirası üzerindeki değerlenme baskısını azaltarak makro finansal riskleri sınırlayacağını belirtti. Ayrıca, risk iştahındaki iyileşme, gelişmekte olan ülkelerde süregelen faiz indirimleri ve Rezerv Opsiyon Mekanizmasının daha etkin bir şekilde devreye girmesi faiz koridorunun üst sınırının da indirilmesine olanak tanıdı. Diğer yandan, kredi artışındaki ivmelenmeyi daha makul seviyelere çekmek amacıyla zorunlu karşılıkların artırılmasının faydalı olacağı değerlendirildi. Bu değerlendirmeler doğrultusunda, faiz koridoru sınırlı oranda indirilirken zorunlu karşılıklara ilişkin sıkılaştırıcı yönde ölçülü adımların atılması uygun görüldü.

HER İKİ YÖNDE DE ESNEKLİK KORUNDU

Kurul, son dönemde küresel ekonomiye ilişkin risk algılamalarında belirgin bir iyileşme olsa da, sermaye akımlarındaki oynaklığın devam etmesinin para politikasının her iki yönde de esnekliğini korumasını gerektirdiğini ifade etti. Gelişmiş ülkelerde parasal genişleme politikalarının sürmesi ve küresel piyasalarda risk alma iştahının artması gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarının güçlü seyretmesine neden oldu. Ne var ki, gelişmiş ülke ekonomilerindeki bilanço düzeltme süreci iktisadi faaliyetteki toparlanmayı ve dolayısıyla bütçe dengelerindeki iyileşmeyi geciktirebilecek. Euro Bölgesi’ndeki sorunların çözümüne dair atılan adımlara rağmen kredi piyasası ile büyüme görünümündeki zayıf seyir ve borcun sürdürülebilirliğine dair kaygılar devam etti. Bu gelişmelere paralel olarak, önde gelen gelişmiş ülkelerin ekonomi politikasına dair oluşturulan belirsizlik endekslerinin halen yüksek değerlerini koruduğu gözlendi. Bu değerlendirmeler çerçevesinde Kurul, küresel ekonomiye dair belirsizliklerin sürmesi nedeniyle para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacağını belirtti. (ANKA)Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/mb-enflasyondaki-dusus-surecek/ekonomi/ekonomidetay/26.02.2013/1673741/default.htmEtiketler: Merkez Bankası , enflasyon , Türk Lirası , dış ticaret , Tüketici Güven Endeksi , tütün , Enflasyon Raporu , Para Politikası Kurulu , hava koşulları , işsizlik , ihracat , sezon , tüketim , 2012 , 2013 , Otomobil


Haber okunma sayısı: 2675Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ