InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

"Parasını Türkiye'ye yatıran herkes kazandı"

parasini-turkiyeye-yatiran-herkes-kazandi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’de göstergelerin toparlanmaya işaret ettiğini belirterek, "Türkiye’ye parasını yatıran herkes uzun vadede para kazandı" dedi.
22 Kasım 2012 Perşembe 15:42

İstanbul’da düzenlenen "Financial Times Türkiye Zirvesi"ndeki konuşan Şimşek, "Merkez Bankası’nın web sitesine girdiğinizde TL’nin en az dalgalanan para birimi olduğunu görürsünüz. Reel döviz oranlarına baktığımızda 1994 ve 2001 gibi zamanlar hariç, reel olarak hiç kimsenin para kaybetmediğini görürsünüz. Türkiye’ye parasını yatıran herkes uzun vadede para kazandı. Kriz sonrası toparlanma güçlü oldu. Türkiye’de yüzde 9’luk bir reel gayri safi yurtiçi hasıla büyümesi oldu. Tabii ki bu yıl büyüme biraz yavaşladı. Bilinçli olarak yaptık. Para politikasını sıktık, mali politikaları sıktık. Yardımcı olacak bazı yeni vergiler sunduk” ifadelerine kullandı.

Büyümenin bilinçli olarak yavaşlatılmasının ekonomide dengeleme hedefinden kaynaklandığını vurgulayan Şimşek, ”Bu büyük bir dengeleme. Yeni bir dengeleme de yolda daha... Bu iç talep ile dış talep arasındaki dengeleme. Krizde ilk kez olarak Türkiye çok büyük kayıplar yaşamadı. Göstergelere baktığımızda toparlanma geliyor, görünüyor. Çünkü son yıllarda 4 milyon istihdam yarattık. Sadece geçen yıl 1,5 milyon iş imkanı yarattık. İşsizlik düştü. En mükemmel noktasında değil ama gelişme elde ettik. Epey istihdam yaratıldı. Bu da iç talebi destekledi” diye konuştu.

Şimşek. Türkiye’nin son derece iyi sermayelendirilmiş, makul ölçüde karlılığı olan bir bankacılık sektörü bulunduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bu yıl bile bu böyle. Varlık kalitemize, yatırım geri dönüşlerimize baktığımızda, bunlar son derece güçlü. Bir de oldukça kaldıraç dengesi düşük olan bazı haneler var. Ama yine de bunu diğer bölgeler ve ülkelerle kıyasladığımızda görüyorsunuz. Para politikası, parasal koşullar, kredi koşulları daha kolay, neden? Çünkü enflasyon baskısı azaldı. Cari açık bir ölçüde iyileşti.”

Türkiye’nin depreme dayanıklı binalar inşa etmek için iddialı bir kentsel dönüşüm projesinin bulunduğunu anlatan Şimşek, pek çok ülke için mütekabiliyet sınırlarının kaldırıldığını, yabancıların da artık gelip Türkiye’de mülk edinebileceklerini dile getirdi. Türkiye’nin mali alanda önemli reformlar gerçekleştirdiğini belirten Şimşek, "Türkiye mali performans alanında oldukça başarılı oldu. Genel açığa bakıyorum yüzde 11. Kriz öncesi artıdaydık. Krizle birlikte biz de herkes gibi zarar gördük. Ama bu durumu en hızlı tamir eden ülkelerden biri olduk. Geçtiğimiz yılı neredeyse sıfırla kapattık. Bu yıl birazcık bir zaaf var orada ama yapısal değil bu. Hala gayet iyi durumdayız. Kamu borçlanmasındaysa yüzde 36,5’e düşmüşüz. Tabii ki hedef yüzde 31, asıl önemli hedef yüzde 20 olmalı" dedi.

Cari açık ve finansmanının son derece önemli olduğunu belirten Şimşek, "Kamu sektörünün dış borçlarına bakıyoruz. Artık böyle bir şey yok. Döviz riski düştü. İç borçlanma vadeleri uzatıldı. Tabii ki yapısal konular var; cari açık bunlardan bir tanesi. Cari açığın çok büyük olması bunlardan biri. Neden? Çünkü çok düşük bir tasarruf mevduatımız var" şeklinde konuştu.

"Enerji başağrısı"

Türkiye’nin eğitim ve enerji alanında yatırımlara devam etmesi gerektiğinin altını çizen Şimşek, ”Enerji bir başağrısı. Yenilenebilir enerjilere ve yerel kaynaklara odaklanmamız gerekiyor. İnsana ve altyapıya yatırım yapmamız gerekiyor. Yani yapılması gereken her şeyi yapıyoruz ama bu sorunun kesin bir çözümü yok” dedi.

Türkiye’nin ihracat pazarının dikkate değer oranda çeşitlendirildiğini vurgulayan Şimşek, şunları ifade etti: ”Avrupa hakikaten çok ağır aksak gidiyor. Bu yüzden Avrupa dışından bir çeşitlenme oldu. Ticaret başka yere gitti. Tabii bu bizim tercihimiz değildi. Ama ’Avrupa riskimiz düştü’ diyebiliriz. Çeşitlendirme sadece Avrupa’ya bağlı bir konu değil. Asya’ya olan ihracatımız toplam ihracatımız içerisinde iki kat arttı. Ortadoğu ve Kuzey Afrika ticaretimiz iki misli arttı. 2002’de en önemli beş ihracat pazarı toplam ihracatımızın içerisinde yüzde 46,5’ine denk geliyordu. Bugün bu yüzde 33’lere düştü.”Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/-parasini-turkiye-ye-yatiran-herkes-kazandi-/ekonomi/ekonomidetay/22.11.2012/1631234/default.htmEtiketler: İstanbul , Türkiye , Avrupa , Mehmet Şimşek , Merkez Bankası , Maliye Bakanı , enflasyon , Ortadoğu , Financial Times , Asya , Afrika , başağrısı , Performans , işsizlik , ihracat , Türkiye'ye , sadece

Haber okunma sayısı: 3290Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ