InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

“KAYITDIŞI İLE MÜCADELE TERÖRLE MÜCADELEDİR”

kayitdisi-ile-mucadele-terorle-mucadeledir

Türkiye Genç İşadamları Derneği'nin (TÜGİAD), 'Kayıtdışı Ekonominin Etkileri' başlıklı sempozyumu İstanbul'da düzenledi.
02 Ekim 2012 Salı 23:17

TÜGİAD tarafından düzenlenen ‘Kayıtdışı Ekonominin Etkileri’ başlıklı sempozyumda konuşan TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen; sigara, akaryakıt gibi ürünlerin kaçakçılığından elde edilen gelirin terörün finansmanında kullanıldığına dikkat çekti. Yücelen, bu ürünlerin kaçakçılığına karşı yapılacak mücadelenin teröre karşı mevzi sağlayacağını savundu.

Türkiye Genç İşadamları Derneği’nin (TÜGİAD), ‘Kayıtdışı Ekonominin Etkileri’ başlıklı sempozyumu İstanbul’da düzenledi. TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen’in ‘hoş geldiniz’ konuşmasıyla başlayan sempozyumda, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner açılış konuşmalarını yaptılar.
 
TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, panelde yaptığı konuşmada kaçakçılık ve terörün finansmanı arasındaki ilişkiye dikkat çekti. “Sigara kaçakçılığından sağlanan gelir terör finansmanında çok kullanılan bir gereçtir, özellikle gelir dağılımı adaletsizliğinin en önemli sebeplerinden biridir” diye konuşan Ali Yücelen, kaçakçılığın fiziki olarak denetlenmesinin mümkün olmadığını savundu. Kaçakçıların yasalardaki boşluklardan da faydalandıklarına dikkat çeken Yücelen, cezaların yanı sıra vergilerdeki düzenlemeyle de kayıt dışı ekonomiyle mücadele edilebileceğini kaydetti. Yücelen, kayıt dışı ekonominin gelir dağılımını bozduğunu; Türkiye’de yaratılan katma değeri engellediğini ve paranın Türkiye’den yurtdışına çıkmasına neden olduğunu da sözlerine ekledi.
Türkiye’nin Güneydoğu ve Doğu bölgelerine yatırım yapılması için çıkarılan teşvik yasası ile akaryakıta yapılan ÖTV zammının birbiriyle çeliştiğini savunan Yücelen, “Akaryakıta ÖTV zammı yapılmasıyla bizden ihracatımızı arttırmamızın beklenmesi çelişkilidir. Bu teşviğin üzerine zammın gelmesi iş alemini korkutuyor. Bırakın oradaki fiziki ve sosyal sıkıntıları, maliyetler artar korkusu ortaya çıkarıyor” diye konuştu.

Haber okunma sayısı: 1848Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ