InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

Kazakistan'a yatırım yapmak için 5 neden

kazakistana-yatirim-yapmak-icin-5-neden

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Alimkhan Yessengeldiyev, Türk yatırımcıları Kazakistan’a çağırdıklarını belirterek, "Kazakistan’da üretim yapmanın maliyeti Türkiye’den daha düşük. Kazakistan’ın ulaşım avantajı söz konusu. Kazakistan’da iş gücü Türkiye’ye göre daha ucuz. 170 milyonluk Rusya pazarına gümrüksüz ulaştırma yapılabilir. Hammaddeye ulaşmak kolay. İşte bu 5 sebepten dolayı Türkler Kazakistan’da ticaret yapmalıdır" dedi.
27 Kasım 2012 Salı 20:39


Türkiye-Kazakistan İlişkileri toplantısı, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Çalıştay Salonu’nda yapıldı. USAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Kamer Kasım’ın ev sahipliğinde yapılan toplantıya, Kazakistan Büyükelçiliği Müsteşarı Yessengeldiyev, Kazak diplomatlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

Yessengeldiyev, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ile Kazakistan devletleri arasında yoğun temaslar olduğunu belirterek, "Medeniyet, iman ve hayırseverlik gibi ortak kavramlar birlik ve karşılıklı etkileşim adına her zaman ortak çıkış noktamız olmuştur. Biz Türkiye ile birlikte kıta çapında çözümü zor sorunların ortadan kalkmasına katkıda bulunmaktayız. Türk Dünyası’nın en büyük iki devleti olan Kazakistan ve Türkiye’nin birlikte yapacağı çok iş var. Bizler birbirimizden tam kapasiteli yararlanmalıyız" diye konuştu.

Türklerin ekonomik güçleriyle de farklı bir yere gelmesi gerektiğine dikkati çeken Yessengeldiyev, Kazakistan’da şu anda 1400’ten fazla Türk şirketinin faaliyetinin sürdüğünü söyledi. Yessengeldiyev, şunları kaydetti: "Kazakistan’da 2 milyar dolardan fazla Türk yatırımı var. Ama tüm imkanlar tam olarak kullanılmıyor. Ülkelerimizin potansiyelleri göz önüne alındığında ilişkilerimiz yeterli değildir. Türk yatırımcıları Kazakistan’a çağırıyoruz. Kazakistan’da üretim yapmanın maliyeti Türkiye’den daha düşük. Kazakistan’ın ulaşım avantajı söz konusu. Kazakistan’da iş gücü Türkiye’ye göre daha ucuz. 170 milyonluk Rusya pazarına gümrüksüz ulaştırma yapılabilir. Hammeddeye ulaşmak kolay. İşte bu 5 sebepten dolayı Türkler Kazakistan’da ticaret yapmalıdır." -"Kazakistan’ı gelecek vaat eden topraklar olarak görüyorum"- USAK Başkan Yardımcısı Kasım ise, Kazakistan’ın Türkiye açısından çok önemli bir ülke olduğuna dikkati çekerek, Kazakistan’ın bağımsızlığından itibaren Türkiye ile arasında stratejik ortaklığa varan ilişkilerin olduğunu anlattı. Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliği ile de yakın temas içinde olduklarını anlatan Kasım, "Kazakistan’ı gelecek vaat eden topraklar olarak görüyorum. İlişkilerimizin bu kadar yakın olduğu bir ülke ile böyle bir toplantı yapmak bizi mutlu etti" diye konuştu.

 Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/kazakistan-a-yatirim-yapmak-icin-5-neden/ekonomi/ekonomidetay/27.11.2012/1633802/default.htmEtiketler: Türkiye , Ankara , Rusya , Kazakistan , üretim , ulaşım , Ten

Haber okunma sayısı: 2242Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ