InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

AB'de 'böcek' avı

abde-bocek-avi

Obama yönetiminin Avrupa Birliği delegasyonları ve Avrupa Konseyi’ni dinlediğinin ortaya çıkması AB’yle ABD arasındaki ilişkileri gerdi. İkili ticaret müzakereleri tehlikeye girebilir
02 Temmuz 2013 Salı 07:59

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA), Avrupa Birliği’nin Washington ile New York’taki delegasyonları ile Brüksel’deki AB Konseyi binasını dinlemesinin yarattığı havayı “utanç ve şok” kelimeleriyle özetlemek mümkün. Dinleme olayıyla ilgili belgeler 2010 tarihli olsa da AB Komisyonu bir yandan ABD’den “tam netleştirme” beklediğini çeşitli resmi kanallar aracılığıyla Washington’a iletirken diğer yandan da binalarında olası dinlemelerde kullanılan aygıtlar için “kapsamlı bir böcek avı” talimatı verdi.

‘Güven artırıcı’ adımlar
Brüksel, Washington’dan “güven artırıcı” adımlar beklerken ABD’nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi William Kennard da Avrupa Dış Eylem Servisi’ne (EEAS) çağrıldı. EEAS’ın iki numaralı ismi Pierre Vimont önceki gün de Kennard’la iki telefon görüşmesi yapmıştı. AB’de, en yakın müttefikinden gelen darbenin yarattığı sıkıntı gizlenmese de olayın yeni olmadığına yönelik vurgu ön planda tutulmaya çalışılıyor. AB Komisyonu sözcülerinden Michael Mann, AB’nin Washington delegasyonunun 2010’da, New York delegasyonunun ise geçen yıl değiştiğine ve mevcut iki binanın tamamen yeni bir güvenlik düzenlemesine sahip olduğuna vurgu yapması da bu çabanın bir yansıması olarak algılandı. “AB Konseyi yer değiştirmedi, onun için ne diyorsunuz?” sorusu sorulduğunda ise Komisyon yanıt vermeyerek topu doğrudan Konsey’e atmayı tercih ediyor.

AB’nin merkezi 70 kişilik
Güvenlik ve istihbarat uzmanları AB’nin, bir şekilde dinlenmediğini düşünmesinin saflık olacağının ve çok sayıda ülkenin gelişmiş teknolojik sistemleri istihbarat edinmede kullandığının altını çiziyorlar. Yetkililerin altını çizdiği bir başka unsuru da AB’nin “bu tür saldırıları NSA türü bir oluşumla” daha kolay engelleyebileceği oluşturuyor. Aslında AB’nin de bir istihbarat merkezi var ancak yaklaşık 40 bin çalışanı ve 10 milyar doları aşan bütçesi olan NSA ile kıyaslandığında bu merkez 70 çalışanı ve neredeyse sıfır bütçesiyle devede kulak olmanın ötesine geçemiyor.

Müzakereler tehlikede
Almanya, Fransa gibi ülkeler ile Avrupa Parlamentosu’ndan ABD’ye yönelik çok sert tepkiler gelse de bunların ciddiyet düzeyini test etmek en geç gelecek hafta başında mümkün olacak. 8 Temmuz’da ABD ile AB arasında yapılması öngörülen serbest ticaret anlaşmasının ilk müzakereleri dinleme skandalı nedeniyle tehlikeye girebilir. Daha şimdiden Komisyon’dan bu yönde beyanlar duyulmaya başlandı. AP’nin de genel kurul toplantılarında bu yaklaşıma arka çıkması gündeme gelebilir.
Yıllardır yaşanan tecrübeler ise ABD’nin AB’yi “dinleme sevdasının” ne ilk ne de son olacağını gösteriyor. 2003’te AB Konseyi binasında bulunan mikrofonlar, 2006’da ABD’nin Avrupa’da bazı banka hesaplarına erişim sağladığının belirlendiği Swift olayı, Echelon sistemi bağlamında yaşananlar, Atlantik’in iki yakası arasında bu tür konularda yaşanan gerginliklerde savaş baltalarının gömülmesinin çok uzun zaman almadığını gösteriyor.Kaynak: http://dunya.milliyet.com.tr/ab-de-bocek-avi/dunya/detay/1730783/default.htmEtiketler: Almanya , ABD , Avrupa , Fransa , New York , Washington , Avrupa Birliği , Avrupa Parlamentosu , Brüksel , AB Komisyonu , Avrupa Konseyi , serbest ticaret , 2010 , Amerikan

Haber okunma sayısı: 3828Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ