InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

Çin lideri olsaydım endişe duyardım

cin-lideri-olsaydim-endise-duyardim

Aspen’de son oturumlardan birinde dünyanın en saygın dış politika yazarları arasında gösterilen Thomas Friedman sahne aldı.
03 Temmuz 2013 Çarşamba 08:01

Aslında konu iklim değişikliğinin siyasi etkileriydi. Ancak Arap isyanlarında su kıtlığının rolü konuşulurken Çin ve Türkiye de gündeme geldi. Friedman bir izleyicinin Çin’de yaşanabilecek olası toplumsal hareketlerle ilgili sorusuna Gezi Parkı’nı anlatarak yanıt verdi. Friedman’ın yanıtı şöyle oldu:
“Artık dünyadaki tüm liderler iki yönlü bir diyaloğa uyum göstermek zorunda. Twitter’ın, Facebook’un olduğu bir dünyada tek yönlü bir iletişim artık mümkün değil. Mısır’dan dönerken İstanbul’a uğradım, olayların zirvede olduğu gün, Gezi Parkı boşaltılırken oradaydım. Ben Çin’in yönetim kadrosunun yerinde olsam orada yaşananları çok iyi incelerdim. Protestocular ne yaptı? “Hayır, hayır hayır, kusura bakmayın ama bunlar sizin kanallarınız. Bizim şimdi kendi kanalımız var, adı da Twitter” dediler. Resmi muhalefete “Onlara ihtiyacımız yok, bizim artık kendi gücümüz var, adı da Taksim Meydanı” dediler. 36 saat içinde hem gösterileri organize etmek hem de mesajı yaymak için yeni bir komuta sistemi kurdular ve alternatif bir ulusal muhalefet yarattılar. Bunların hepsi 36 saatte oldu. Ben Çin lideri Şi Cinping olsam bundan çok endişelenirdim.”Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/cin-lideri-olsaydim-endise-duyardim/gundem/detay/1731318/default.htmEtiketler: İstanbul , Türkiye , Arap , Mısır , Taksim , Facebook , dış politika , Twitter , Çin , iklim , saat , dediler , Istanbul

Haber okunma sayısı: 4051Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ