InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

Eksi 196 derece dondurulup ihraç ediliyor

eksi-196-derece-dondurulup-ihrac-ediliyor

BURSA'nın Karacabey İlçesi'nde hizmet veren TİGEM bünyesinde kurulan At Sperma Labotatuvarı'nda, Türkiye'nin en pahayi aygırlarının spermaları dondurularak, yurtdışına ihraç ediliyor.
30 Haziran 2013 Pazar 20:42

Türkiye'deki ilk ve tek olma özelliğine sahip olan laboratuvarda eksi 196 dereceye kadar dondurulan aygır spermaları, yurt içinde ve yurt dışındaki meraklılarına satılıyor.

Dünyadaki sayılı laboratuvarlardan biri konumunda olan At Sperma Labotatuvarı'nda görev yapan laborant Nihat Özal, bu laboratuvarın kurulma amacının şampiyon yerli danımzlık aygırların spermalarını daha uzun süreler kullanmak olduğunu söyledi.

Tesiste bulunan 12 aygırdan 7'sinin spermalarının dondurulabildiğini anlatan Özal, "Yaptığımız analizlen sonucunda diğer aygırların spermaları bu işleme uygun değil. Sperma vücut ısısında 37 derecede yaşıyor. Biz ise aygırlardan aldığımı numuneleri belirli bir teknik işlemden geçirerek, spermaları payetlere koyarak, eksi 196 dereceye kadar donduruyoruz" dedi.

Geçtiğimiz yıl bu laboratuvarda üretilen 3 aygırın dondurulmuş spermasını Fas'a 75 bin dolara ihraç ettiklerini anlatan Özal, "Bir payetin içinde ortalama 50 milyon sperma var. bir kısrağın gebe kalması için yaklaşık 8 payetin nakledilmesi gerekiyor. Bu yılın doz fiyatları ise aygırına göne bin ile 10 bin TL arasında değişiyor" diye konuştu.

 Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/eksi-196-derece-dondurulup-ihrac/gundem/detay/1730019/default.htmEtiketler: Türkiye , TİGEM , Bursa , Türkiye'nin

Haber okunma sayısı: 1370Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ