InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

Göz kırpmak, konsantrasyonu artırıyor

goz-kirpmak-konsantrasyonu-artiriyor

Göz kırpmanın, beynin işleyişini ve konsantrasyonu olumlu etkilediği belirlendi.
04 Haziran 2013 Salı 13:21

Japonya’daki Osaka Üniversitesi’nden Tamami Nakano ve ekibi, göz  kırpmanın beyne etkisini araştırdı.

 

Daha önce, komedi dizisi, ”Mr. Bean”i izleyenlerin gözlerini, ana  karakterin görünmediği sahnelerde yani dikkatin dağılabileceği zamanlarda  kırptığını gösteren bir araştırmaya imza atan ekip, bu kez deneyi beyinde göz  kırptıktan hemen sonra neler olduğunu görmek için tekrarladı.

 Araştırmacılar, diziyi izleyen katılımcıların beynini MR ile  görüntüledi.

 

Göz kırptıktan hemen sonra katılımcıların beyin işlevinde değişiklik  meydana geldiğini belirten bilim adamları, bunu beynin anlık olarak ”yeniden  başlatılmasına (resetleme)” benzetti.

 

Eş zamanlı olaylara dikkatin en fazla 3 ya da 4 dakika verilebildiğini  vurgulayan Nakano ve ekibi, ayrıca göz kırpılırken beynin, dikkatten sorumlu  sinir hücrelerini mikrosaniye kadar etkisiz hale getirdiği sonucuna varıldı.

 

Araştırmacılar bu sonuçların göz kırpmanın, çok kısa süre, bilgi akışını  daha iyi kontrol etmek ve bir sonraki bilgiye daha iyi hazırlanmak için beyne  gönderilen bir sinyal olduğu sonucuna vardı.

 

Araştırma, Proceedings of National Academy of Sciences dergisinde  yayımlandı.Kaynak: http://kadin.milliyet.com.tr/goz-kirpmak-konsantrasyonu/ask-iliskiler/detay/1718402/default.htmEtiketler: Japonya


Haber okunma sayısı: 2308Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ