InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

Engellilerin "iş koçu" olacak

engellilerin-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, engellilerin istihdamına yönelik dünyada yeni uygulanmaya başlayan "iş koçluğu" sistemini Türkiye'de uygulayacak.
22 Mayıs 2013 Çarşamba 18:13

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, engellilerin istihdamına yönelik dünyada yeni uygulanmaya başlayan "iş koçluğu" sistemini Türkiye'de uygulayacak.

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işe yerleştirdikleri engellilerin iş oryantasyonuyla ilgili desteğe ihtiyaçları olduğunu, ilk defa iş piyasasına girenlerin bir rehbere ihtiyaç duyduklarını söyledi. Aynı şekilde yöneticilerin deengelli çalıştırma konusunda yönlendirmeye ve onları nasıl istihdam edebileceklerine yönelik doğru bir bilgilendirilmeye ihtiyaç duyabildiklerini anlatan Çiftçi, bu rehberlik hizmetinin verilmesinin "iş koçluğu" olarak tanımlandığını söyledi.

Çiftçi, iş koçunun görevlerine yönelik şu bilgileri verdi:
"İş koçu, önce iş yeri sahibinin engelli bireyi işe almasını sağlıyor. Engellinin işe başlamasıyla iş koçu da onunla birlikte işe gidiyor, ona işi öğretiyor. Birkaç gün onunla uygulama yapıyor. İşverene de engelli hakkında ve onu nasıl daha verimli çalıştırabileceğine yönelik bilgiler veriyor.  İşe alışmasının ardından ise engelli tek başına çalışmaya başlıyor. Bundan sonraki süreçte ise iş koçu telefonla destek oluyor. İşveren ile engelli çalışan arasında oluşabilecek sorunlara yönelik çözümler üretiyor."Kaynak: http://kariyer.milliyet.com.tr/engellilerin-is-kocu-olacak/kariyer/detay/1712430/default.htmEtiketler: Türkiye , işveren , Türkiye'de

Haber okunma sayısı: 1482Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ