InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

'Markalaşmak için patron değil, şirket zengin olmalı'

markalasmak-icin-patron-degil-sirket-zengin-olmali

Süvari Giyim Yönetim Kurulu Başkanı ve TUSKON Başkan Yardımcısı Ahmet Coşkun, İzmirli genç işadamlarına tavsiyelerde bulundu.
07 Şubat 2013 Perşembe 23:39

Uluslararası marka olma yolunda önemli adımlar atan Süvari Giyim Yönetim Kurulu Başkanı ve TUSKON Başkan Yardımcısı Ahmet Coşkun, İzmirli genç işadamlarına tavsiyelerde bulundu. İzmir Genç İş Adamları Derneği (İGİD)’nin düzenlediği "Markalaşmada Doğru Stratejiler" konulu toplantıda konuşan Coşkun, Türkiye’de şirketlerin değil, patronlarının zengin olduğuna dikkat çekerek, dünya çapında Türk markaları üretmek için tersi olması gerektiğini söyledi.

Markalaşma sürecine yönelik önerilerini aktaran Coşkun, Süvari Giyim olarak 2023 Türkiye hedeflerine uygun olarak 700’ü yurtdışında olmak üzere bin mağazaya ulaşmak istediklerini belirtti. Coşkun, küreselleşmeye katılamayanların bu sürecin kurbanı olacağı uyarısında da bulundu.

Ege Palas Oteli’nde düzenlenen toplantının açılış konuşmasının yapan İGİD Başkan Vekili Selim Doğanata, başarılı performansıyla dikkat çeken Türk ekonomisinin dünya çapında marka üretmede başarılı olamadığını, marka iddiası taşıyan şirketlerin sektörü ve dünyadaki gelişmeleri çok iyi okuması gerektiğini dile getirdi. Doğanata, girişimcilerin dünyada adım atmadık pazar bırakmaması gerektiğini vurgulayarak, İGİD’in üyelerine özellikle alternatif pazarların kapılarını açtığını kaydetti.

‘MARKALAŞMA PARAYLA OLMAZ’

TUSKON Başkan Yardımcısı Coşkun, şirketlerde yönetim anlayışının değişmesi gerektiğini, Türkiye’de şirketlerin neredeyse yarısının ilk yıllarında yok olduğunu ifade etti. Kurumlaşmanın önemine değinerek, şu görüşleri dile getirdi: “Şirketlerin başarısı, yöneticilerinin pozitif düşünmesiyle doğru orantılıdır. Özellikle kriz dönemlerinde pozitif düşünce, şirketlerin temel dayanağıdır. Başarı mutluluk getirmiyor, mutluluk başarı getiriyor. Pozitif düşünce,le birlikte kurumsallaşma, şirketlerin başarısında hayati rol üstleniyor. Şirketler, patron şirketleri olmaktan çıkmalı ve kurumsal kimliğe kavuşmalı. Türk şirketlerinin kısa ömürlü olması, kurumsallaşmanın önemsenmemesinden kaynaklanıyor. Kurumsal yapısı sağlam ve dünyayı takip eden firmaların markalaşma şansı yüksek. Markalaşma sadece parayla gerçekleşecek bir olgu değil. Yanlış yönetim anlayışının hakim olduğu şirketlerin, sermaye yapıları ne kadar güçlü olursa olsun markalaşmaları imkansız.”


Haber okunma sayısı: 4143Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ