InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

Çay-kahve yerine meyve-sebze

cay-kahve-yerine-meyve-sebze

Yazın çay-kahve yerine meyve-sebze tüketin
19 Haziran 2013 Çarşamba 12:10

Sivas Numune Hastanesi Diyetisyeni Esra Özpay, yaz aylarında hava sıcaklığiyle birlikte sıvı tüketiminin artırılması gerektiğini belirterek, çay ve kahve gibi içeceklerin diyabetik etki gösterdiği için vücuttan sıvı kaybına neden olduğuna dikkat çekerek, sıklıkla sebze ve meyve tüketilmesini önerdi.

Diyetisten Özpay yaptığı açıklamada sıvı tüketiminin önemine dikkat çekerek, "Özellikle terleme yoluyla vücutta sıvı kaybı olduğu için yaz aylarında sıvı tüketimini artırmamız lazım. Yetişkin bir bireyin günlük 2-2.5 litre su tüketmesi önemli. Sıvı tüketimini daha çok su grubuyla sağlamakta fayda var. Yine bitki çaylarını da sıvı tüketimi için alabiliriz. Ancak halk arasında yanlış bilinen bir durum; çayı ve kahveyi sıvı olarak düşünüp yoğunlukla tüketebiliyoruz. Ama bu biraz sıkıntılı olabilir. Çünkü çay ve kahve diyabetik etki gösterdiği için faydasının aksine vücuttan daha fazla sıvı atımına neden olabilmektedir. Sıvı kaybının yanı sıra terlemeyle oluşan tuz kaybını önlemek içinde yine ayran, kefir gibi kalsiyum içerikli süt ve süt türevlerini tüketmek mümkün. Yine yaz aylarında meyve sebze tüketimini artırmakta fayda var. Günlük alınabilecek 5-7 porsiyon meyve-sebze yeterli ihtiyacımızı karşılayacaktır" dedi.

Sıvı tüketimine dikkat

Yeterli sıvı tüketilmediğinde çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşılabileceğini belirten Özpay, "Yaz aylarının gelmesiyle birlikte fiziksel aktivitelerimizi de artırma gereği duyuyoruz. Spor yaparken ekstra bir sıvı kaybı söz konusu olduğu için spor yaptığımız süre içerisinde her 15-20 dakikada bir yarım çay bardağı su içerek kaybolan sıvı ihtiyacımızı karşılamış olacağız. Yaz aylarında ihtiyacımız olan sıvıyı tüketmediğimizde, vücutta su kaybına bağlı bazı rahatsızlıklar oluşabilir. Halsizlik oluşabilir, yine kalpte çarpıntı hissi ve böbrek fonksiyonlarında yetersizlikten kaynaklı bir takım sağlık sorunları yaşayabiliriz." diye konuştu.Kaynak: http://kisiselbakim.milliyet.com.tr/cay-kahve-yerine-meyve-sebze/kisiselbeslenmediyet/detay/1724917/default.htmEtiketler: Sivas , spor , olabilir , Yaz

Haber okunma sayısı: 630Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ