InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

Çocuklar için sıcak havalarda sıvı tüketiminin önemi

cocuklar-icin-sicak-havalarda-sivi-tuketiminin-onemi

Bu sıcak yaz günlerinde çocuklardaki sıvı dengesinin korunması sağlık açısından çok önemli.
19 Haziran 2013 Çarşamba 12:13

Yaz aylarının gelmesi ile günler uzuyor ve sıcaklıklarda buna bağlı olarak artıyor. Çocuklar içinse yaz demek bahçe, deniz ve bol aktivitelerle dolu hareketlilik demek. İşte bu sıcak yaz günlerinde çocuklardaki sıvı dengesinin korunması sağlık açısından çok önemli. 

 

Yörsan Gıda Mühendislerinden  Nilüfer Hakarayan, yaz aylarında artan hava sıcaklığı ile birlikte çocuklarda sıvı tüketiminin daha da önem arz ettiğini söyleyerek “çocuklar terleme yoluyla su ve tuz kaybını sıcak günlerde daha çok yaşarlar. Hareketli çocukların su kaybı diğer çocuklara oranlara daha fazladır. Yaz aylarında, hava sıcaklıkların artışına bağlı olarak çocukların suya olan ihtiyacı daha artmaktadır. Sıvı tüketiminde ailelerin üzerinde hassasiyetle durması noktalardan biri de budur.” Dedi 

 Susuzluk çocukları huzursuz ve bitkin yapıyor!

Yörsan Gıda Mühendislerinden  Nilüfer Hakarayan yetersiz su alımı çocuklarda ishal ve enfeksiyon hastalıkları gibi ciddi sonuçlar ortaya çıkmasına neden olabileceğini söyledi. Üstelik vücut ağırlığının yüzde 5’i kadar su kaybı  çocuklarda herhangi bir belirti de vermiyor. Vücut ağırlığının yüzde 10’u kadar su kaybı durumunda ise; huzursuzluk, dudak ve gözlerde kuruluk gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Vücuttaki su kaybı yüzde 15’e ulaştığında halsizlik, baş dönmesi, bulantı, kusma ve gözyaşı azalması şeklinde belirtiler görülüyor.

 

Zihinsel performansı düşürüyor

Doktorlar, yetersiz su tüketiminin sadece fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel performansı da düşürdüğü ve konsantrasyon bozukluğuna yol açtığı uyarısında bulunarak, “Yetersiz su tüketen çocukların konsantrasyonları düşüyor ve öğrenme yetenekleri azalıyor. Bunun sonucunda da okul çağında ise derslerinde başarılı olamıyor!” diyor.

 

Hangi yaşta, ne kadar sıvı tüketmeli?

Su tüketimi  her çocuğun yaşına, cinsiyetine, kilosuna, boyuna ve aktivite düzeyine göre değişiyor. Çocuklarda  4-8 yaş arasında: 1-4 litre  9-13 yaş arasında 1-2 litre arasında olması gerekiyor. 

 

Çocuklarınıza bol bol ayran içirin!

Yaz mevsiminde  aşırı sıcaklar nedeniyle terleme yoluyla vücudun kaybettiği sıvının,   mutlaka sıvı tüketimiyle vücuda geri kazanılması  gerekmektedir. Bu sıvının sodyum ve klorür iyonları açısından zengin olan ayran ile karşılanması mümkündür Ayran ayrıca, vücudun sıvı akışını dengelemek ve normal kan basıncını sağlamak için gerekli potasyumu sağlar, kasların kasılmasına yardımcı olur.Kaynak: http://bebekvecocuk.milliyet.com.tr/cocuklar-icin-sicak-havalarda-sivi/cocugum/detay/1724940/default.htmEtiketler: ishal , enfeksiyon , Yaz , sadece , Gerekli


Haber okunma sayısı: 611Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ