InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

Karakter, anne karnında şekillenmeye başlıyor

karakter-anne-karninda-sekillenmeye-basliyor

Bebeğin karakterinin anne karnında şekillenmeye başladığı belirlendi.
22 Haziran 2013 Cumartesi 00:28

Almanya’nın Dresden Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı  araştırma, tek yumurta ikizlerinin küçük yaştan itibaren neden farklı  karakterlere sahip olduğu sorusuna cevap getirmeye çalıştı.

 

Doğduktan sonra aynı yere koyulan genetik olarak tıpatıp aynı 40 kadar  fareyle yapılan araştırmada, 4 hafta aynı uyarıcılara maruz kalan bu hayvanların  davranış ve beyin gelişimi incelendi.

 Hayvanların yer keşfi sırasında farklı beceriler gösterdiği, beynin  öğrenme ve hafızaya ilişkin hippokampus bölgesinde değişiklikler meydana geldiği  görüldü.

 

Bilim adamları, hayvanlar ne kadar meraklıysa ve yeri sahipleniyorsa,  beynin bu bölgesindeki yeni sinirlerin sayısının o kadar arttığını belirtti.

 

Araştırmacılar, bu durumun kişisel deneyimlerin beyin gelişimini  değiştirdiğini ve kişilik oluşumuna katkıda bulunduğunu gösterdiğini vurguladı.

 

Bilim adamları, tamamen aynı genleri taşıyan farelerin 4. haftada  "kendilerine özgü" karakterlerinin bulunmasının, genlerle açıklanamayacağına,  dolayısıyla plasentadaki yerin, diğer yavrularla etkileşimin, doğumdan sonra  anneyle ilişkinin kişiliği oluşturduğuna dikkati çekti.

 

Araştırma, "Science" dergisinde yayımlandı.Kaynak: http://bebekvecocuk.milliyet.com.tr/karakter-anne-karninda/hamileligim/detay/1725968/default.htmEtiketler: Almanya , Science , genetik


Haber okunma sayısı: 1037Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ