InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

Yaz aylarında tırnak mantarına dikkat

yaz-aylarinda-tirnak-mantarina-dikkat

Dr. Oktay Demircioğlu, Türkiye’de 4 milyondan fazla tırnak mantarı hastası olduğunu belirterek, hastalığın artış gösterdiği yaz aylarından vatandaşları uyardı.
19 Haziran 2013 Çarşamba 20:45

Dr. Oktay Demircioğlu, tırnak mantarının yaz aylarında arttığını belirterek, Türkiye’de 4 milyondan fazla tırnak mantarı hastası olduğunu belirtti. Hastaların durumu önemsemediğini ifade eden Dr. Demircioğlu tırnak mantarıyla baş etmenin yollarını anlattı.


Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte açılan deniz sezonunda ve günlük hayatta kullanımı artan açık ayakkabıların taşıdığı gizli tehlikeye değinen Dr. Oktay Demircioğlu, "Tırnakta renk değişimi, kalınlaşma, kırılma; hassasiyet, şekil bozukluğu ile kendini gösteren mantarın ilk zamanlarında fark edilmesi zordur" dedi.


Tırnak mantarının tek bir tırnakla başladığını ve tüm tırnaklara yayıldığını hatta başkalarına bulaşabildiğine dikkat çeken Demircioğlu, bu nedenle tedavisinin önemsenmesi gerektiğini, bunun bir sorumluluk olduğunu söyledi.


Tedbir almak mümkün


Dr. Oktay Demircioğlu, tırnak mantarının ayakkabı içerisinde terleyen ayaklar, bot kullananlar ve mantarlı ayaklarla en çok temas halinde bulunan manikür-pedikürcüler ile ortak soyunma odasını kullanan sporcularda görüldüğünü söyledi.


Alınacak olan tedbirlerle tırnak mantarından korunabileceğini ifade eden Demircioğlu, el ve ayak tırnaklarının iyi kurulanması, pamuklu çorap giyilmesi, ayakkabıların hijyenik olması, herkese açık yerlerde (havuz, spor salonu, hamam vs.) kişinin kendi terliklerini kullanması, tırnakların derin kesilmemesi, yüzeyinin zedelenmesi gerektiğini ve manikür-pedikür yapanların kendilerine özel malzeme kullanması gerektiğini vurguladı.


Dr. Demircioğlu, yapılan araştırmalar sonucunda tırnak mantarının kişilerin psikolojik durumlarını olumsuz etkilediğini, buna bağlı olarak hastaların yarıya yakınını ayaklarının görüntülerinden dolayı ortak kullanım alanlarını kullanamadıklarını, yine hastaların yarısının bu yüzden şiddetli ayak ağrısı çektiklerini, yüzde 38'i ayakkabı giymekte zorlandıklarını, yüzde 15'inin ise ayakta dururken ya da yürürken rahatsız olduklarını ifade etti.


Tedavi tırnağın kökünden başlar


Tedavi sürecinde yapılması gerekenleri sıralayan Dr. Demircioğlu sözlerini şöyle sürdürdü;

"Tırnak mantarı, tırnağın içinde yer alan bir enfeksiyon olduğu için kullanılan ilacın da, tırnağın içine nüfuz etmesi gerekmektedir. Kalem şeklindeki Excilor, tırnak yatağına hızla nüfuz eder. Böylece enfeksiyon etkeni olan dermatofitlere kolayca ulaşır. Küçük molekül yapısı nedeniyle, tırnağa hızla ve yüksek oranda etki eder. Mantara yol açan dermatofitlerin sakladığı her köşeye erişerek tırnak boyunca düzgün bir şekilde yayılır. Excilor'un kullanıldığı tırnak uzadıkça, alttan yeni gelen tırnakla birlikte iyileşme açık şekilde fark edilir.”Kaynak: http://kisiselbakim.milliyet.com.tr/yaz-aylarinda-tirnak-mantarina/elveayakbakimi/detay/1725023/default.htmEtiketler: Türkiye , enfeksiyon , spor , ayakkabı , Tırnak , Yaz , Renk

Haber okunma sayısı: 896Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ