InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

FIA'dan Mercedes ve Pirelli'ye ceza!

fiadan-mercedes-ve-pirelliye-ceza

Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu (FIA), Formula 1 takımlarından Mercedes'e, Monaco Grand Prix'sinden önce 3 gün süresince haber vermeden İspanya'da gerçekleştirdiği testler nedeniyle bu sezonki genç sürücü denemelerine katılmama cezası verdi.
22 Haziran 2013 Cumartesi 00:27

FIA'nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre Ferrari ve Red Bull-Renault takımlarının itirazı sonrası Büyük Britanyalı yargıç Edwin Glasgow'un başkanlığında toplanan uluslararası mahkeme, Mercedes'in, bu sezonki genç sürücü denemelerine katılmaması kararı aldı. Mahkeme ayrıca hem Mercedes hem de yarışların lastik tedarikçisi Pirelli'ye kınama cezası uyguladı.

Mercedes takımının, 26 Mayıs'ta koşulan Monaco Grand Prix'sinden önceki 10 günlük süreçte, mevcut otomobiliyle Pirelli'nin gelecek sezon kullanmayı planladığı ürününü, İspanya'nın Barcelona kentinde gizlice test ettiğinin ortaya çıkması yarışın önüne geçmişti.

FIA'nın olaydan sonra yaptığı duyuruda, Pirelli'nin, mayıs ayının başında mevcut Formula 1 araçlarının kullanılacağı testler yapma konusunda izin istediği ifade edilmişti. Yarışların tek lastik sağlayıcısı Pirelli ile yapılan anlaşmada, "Tüm takımlara fırsat vermek kaydıyla herhangi bir takımla bin kilometrelik test yapma" maddesinin bulunduğu belirtilerek, "sportif eşitlik" ilkesi gereği mevcut araçlarla yapılacak testlerde, tüm takımların katılması durumunda yeni araçların kullanılmasına izin verildiği açıklanmıştı.

Açıklamada ayrıca, Pirelli ve Mercedes Formula 1 takımıyla yapılan görüşmelerin ardından testler hakkında ayrıntılı bilgi alınmadığı ve Pirelli tarafından tüm takımlara aynı fırsatın verileceğine dair bir doğrulama da yapılmadığı bildirilmişti.

Formula 1 yönetmeliği, takımların, düzlükte aerodinami veya genç sürücü denemeleri dışında yarış takviminde bulunan bir pistte test yapmasına izin vermiyor. Takımlar, diğer testler için ise ancak 2010 araçlarını kullanabiliyor.Kaynak: http://skorer.milliyet.com.tr/fia-dan-mercedes-ve-pirelli-ye/-/detay/1725964/default.htmEtiketler: İspanya , Barcelona , Formula 1 , Renault , Ferrari , Formula , Pirelli , grand prix , kınama , sezon , 2010 , internet , gizlice , Red Bull , Otomobil

Haber okunma sayısı: 1026Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ