InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

116 Sensörlü 870 Megapiksel Dev Kamera!

116-sensorlu-870-megapiksel-dev-kamera

Bir Japon firması olan Subaru Telescope,116 sensöre sahip 870 Megapiksel çözünürlüklü bir kamera geliştirdi! Bundan böyle uzay artık “Hyper Suprime-Cam”den sorulacak!
25 Haziran 2013 Salı 16:34

Kamera teknolojisi her geçen gün hızla gelişimine devam ederken yeni kameralarla günlük ihtiyaçlar kadar bilimin de eksikliği geliştirilen teknoloji ile gideriliyor. En az akıllı telefonlar kadar hızlı gelişen kamera teknolojisi, bugün gelinen noktada bizlere bir zamanlar döneminin en ileri teknolojisine sahip VGA çözünürlüklü dijital kameraları hatırlatıyor.

 

Birkaç yıl öncesine kadar dijital makinelerde olmayan çözünürlüklerin şimdi akıllı telefonlarda bulunuyor olması, “teknolojinin sonu yok!” sözlerini akıllara getiriyor. En iyisinin bizde olduğunu düşünsek de, yeni bir güne uyandığımızda çıkan bir üst model ile sahip olduğumuz teknoloji bir anda demode oluveriyor. İşte bunlardan biri de şimdilik kamera teknolojisinde gelinen son nokta olarak adlandırılan Canavar Kamera lakaplı Hyper Suprime-Cam.

 Hawaii’de bulunan Subaru Telescope isimli şirketin geliştirdiği Hyper Suprime-Cam, tam olarak 870 Megapiksel. Dev kamerada kullanılan ve henüz diğer sınıf arkadaşlarında olmayan 116 sensör sayesinde, netlik, zum, güneş ayarı, eksen takibi, sıcak açı gibi 111 önemli algılayıcı ve motor daha bulunuyor.

 

3 metre boyunda ve 3 ton ağırlıktaki Canavar Kamera’nın genel yüksekliği ise 8.2 metre. Canon firmasıyla anlaşan Subaru Telescope, Geniş Alan Düzenleyici (WFC) sistemini de dev kamerada kullanmış. Aynı zamanda görüntünün dağılmasını engellemek adına 7 kat farklı lens kullanılmış. Kendi içinde 872 kg. ağırlığıyla dikkat çeken Hyper Suprime-Cam, 100 bin kilometreyi 50 cm’e kadar yakınlaştırabiliyor.

 

Eksi 100 derecede çalışabilen kameranın tüm lenslerde buz tutmayan maddeler kullanılmış. Özel bir rasathane tarafından kullanılabilme amacıyla geliştirilen ürünün kısa zamanda Uzay bilimlerinde de kullanılması bekleniyor.

 

İşte kamera teknolojisinde gelinen son nokta olarak adlandırılan Canavar Kamera lakaplı Hyper Suprime-Cam'ın videosu.Kaynak: http://teknoloji.milliyet.com.tr/karsinizda-116-sensorlu-870/uzay/detay/1727628/default.htmEtiketler: Hawaii , Japon , lens , rasathane , teknoloji , model


Haber okunma sayısı: 1077Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ