InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

Twitter ve Facebook'tan Türkiye açıklaması

twitter-ve-facebooktan-turkiye-aciklamasi

Dünyanın en popüler sosyal paylaşım ağı sitelerinden Twitter ve Facebook Türkiye'deki Gezi Parkı olayları ve buna bağlı olan gelişmelerle ilgili açıklama yaptı.
26 Haziran 2013 Çarşamba 21:21

Facebook'tan yapılan açıklamada Gezi Parkı protesto olaylarıyla bağlantılı olarak Türkiye'deki devlet otoriteleriyle herhangi bir kullanıcı bilgisi paylaşmadığını açıklanırken, Twitter'ın Üst Yöneticisi Costolo ise Twitter'ın "kamusal bir şehir meydanı" olduğunu belirterek, platformun bu tür konulara yönelik bir bakış açısının bulunmadığını, olaylara yorum eklemediklerini söyledi.

FACEBOOK'TAN TÜRK KAMUOYUNA AÇIKLAMA
Facebook tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Facebook, protesto olaylarıyla bağlantılı olarak Türkiye'deki devlet otoriteleriyle herhangi bir kullanıcı bilgisi paylaşmamıştır. Facebook genel olarak, Türkiye'deki devlet otoritelerinden gelen bilgi talepleri; yaşamsal ya da çocukları tehdit eden bir konu içermediği müddetçe (ki bu kapsamdaki talepler, bize ulaşan taleplerin çok küçük bir kısmını oluşturmaktadır) kabul edilmemekte ve resmi yasal kanallara yönlendirilmektedir. İnternet şirketlerinin Türkiye'deki asayiş otoriteleriyle daha sıklıkla kullanıcı bilgisi paylaşmasını gerektirebilecek yasal düzenleme önerileriyle ilgili endişelerimiz bulunmaktadır. Türkiye hükümetinin temsilcileriyle, bu hafta Silikon Vadisi'ne gerçekleştirecekleri ziyaret esnasında bir araya gelecegiz ve yasal düzenleme önerileriyle ilgili güçlü endişelerimizi kendilerine doğrudan da aktaracağız."

'ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASINDAN HABERDARIM'
Sosyal paylaşım ağı Twitter'ın Üst Yöneticisi (CEO) Dick Costolo , Gezi Parkı odaklı gelişmelerle ilgili olarak, Twitter'ın "kamusal bir şehir meydanı" olduğunu belirterek, platformun bu tür konulara yönelik bir bakış açısının bulunmadığını, olaylara yorum eklemediklerini söyledi.

Costolo, ABD'nin başkenti Washington'daki düşünce kuruluşlarından Brookings Enstitüsü 'nde "Sosyal Medya Döneminde Şehir Meydanı" başlıklı konferansa katıldı. Burada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Twitter denilen bir bela var" sözlerinin hatırlatılması üzerine Costolo, Erdoğan'ın yorumlarından haberdar olduğunu ifade etti.

Türkiye'deki gelişmeleri takip ettiğini söyleyen Costolo, Twitter'ın etrafınızdaki herkesin ne düşündüğünüzü görmesini, sağladığını anlattı. Yazılanları 'editörlük sürecinden' geçirmediğinin altını çizen Costolo, 'inandıklarını söylemek için Twitter'ı kullanabilirsiniz.' dedi.

Costolo, Türkiye'deki olayları gözlemlediklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Açık kamusal bir platformun bulunmasının güzelliği, etrafınızdaki herkesin ne düşündüğünüzü görmesi ve duymasını sağlaması. Bu bir kamusal şehir meydanıdır. Biz, olaylara yorum eklemiyoruz, 'şuna inanıyorsanız bizim platformumuzu kullanamazsınız' demiyoruz. Siz bu platformu neye inandığınızı söylemek için kullanabilirsiniz. Türkiye'deki halkın yaptığı ve Türkiye'deki olaylar konusunda diğer yerlerdeki insanların yaptığı da bu. Platformu bunun için (ifade için) kullanıyorlar. Platformun kendisinin bu tür konulara yönelik bir bakış açısı yoktur, insanların kendi bakış açılarını belirtmek için kullandığı bir araçtır." Costolo, Twitter'ın siyasi konuşmalar, söylemler için de kullanıldığını sözlerine ekledi.Kaynak: http://dunya.milliyet.com.tr/twitter-ve-facebook-tan-turkiye/dunya/detay/1728346/default.htmEtiketler: ABD , Türkiye , Recep Tayyip Erdoğan , medya , Facebook , Washington , Twitter , Brookings Enstitüsü , internet

Haber okunma sayısı: 1664Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ