Ceo

Risk alan yöneticilerin sigorta talebi artacak

Türkiye’de de yönetici sorumluluk sigortasına talebin yükselmesi bekleniyor.

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

Yöneticilerin sorumluluğu Amerika ve Avrupa’da birçok davaya konu oluyor. Ekonomik krizle beraber iş dünyasında profesyonel yöneticilere karşı açılan tazminat davalarının sayısındaki artış yönetici sorumluluk sigortasına (YSS) talebin artmasını da beraberinde getiriyor. Türkiye’de ise yeni Türk Ticaret Kanunu ve SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri ışığında artan sorumluluklara istinaden özellikle halka açık şirketlerde görev yapan yönetim kurulu üyelerinin ve yönetimle görevli üçüncü kişilerin YSS’ye talep göstermesi bekleniyor.

Yabancı sermayesi olan halka açık şirketler ve özel şirketlerde de talebin artmasının söz konusu olacağı yönünde beklentiler de mevcut. Şu anda Türkiye’de 5 milyon dolar civarında bir alan olan YSS’nin talebinde ciddi bir artış bekleniyor. Uzmanlar sektörde minimum yüzde 25’lik bir büyüme beklediklerini belirtiyorlar.

Dünyada hissedarların açtığı davada en büyük tazminat tutarı 7.2 milyar dolar ile Enron’a ait. Bunun gibi birçok Amerikan ve Avrupa şirketi ve yöneticilerimilyar dolarlara varan tazminatlar ödemekle mahkum oldu. Peki, yöneticiler bu tazminatları nasıl ödedi?

İçinde bulunduğumuz iş dünyasında pek çok yönetici ölçemeyecekleri risklerin altına imza atıyor. Bu noktada devreye giren yönetici sorumluluk sigortası, şirket ya da bağlı ortaklıklarda görev yapan yönetim kurulu üyesinden yöneticiye, idareciden denetleyiciye kadar her kademede görev yapan kişileri, işlerini yaparken karşılaşabilecekleri hatalar, ihmaller ve atlamalardan ötürü uğrayabilecekleri zararlara karşı güvence altına alıyor. Sigorta kapsamında yöneticilerin olduğu gibi ailelerinin de kişisel varlıkları teminat kapsamında güvence altına alınıyor.

FİYATLAMA NASIL YAPILIYOR?

Yönetim kurulu üyeleri ve yöneticilere karşı en fazla hasar talebinde bulunan taraflar ise hissedarlar, çalışanlar, kanun yapıcı merciler, müşteriler, tedarikçiler ve rakipler oluyor.

YSS poliçeleri bireylere özel hazırlanmıyor. Poliçe, sigorta ettiren; “şirket”, sigortalı; “Yönetim Kurulu Üyeleri ve Yöneticiler” şeklinde yapılandırılıyor. Bu anlamda primi ödeyen ve yöneticileri için korumayı temin eden taraf şirket oluyor. Poliçenin limiti ise ”beher olayda ve senelik” olarak belirleniyor.

Böyle bir teminatın satın alınması için sigorta şirketlerine başvurmaları ve şirketin son finansallarını paylaşmaları yeterli oluyor.

Gelelim fiyatlandırmaya. Fiyatlamayı etkileyen en temel unsurlar; şirketin herhangi bir borsada halka açık olup olmadı, faaliyet alanı, toplam duran varlık değeri, cirosu ve hasar geçmişi oluyor. Türkiye’de böyle bir sigorta poliçesinin maliyeti, hasar geçmişi temiz olan kurumlar için oldukça makul seviyelerde. Sigortacılar bunu, bu sigorta branşına ilişkin hasar frekansının henüz düşük olmasına bağlıyorlar. Bugün Türkiye’de ortalama 5 milyon dolar- 100milyon dolar arasında limit alan şirketlerin olduğu söyleniyor.

TALEP ARTIYOR

Yaklaşık 10 yıldır Yönetici Sorumluluk Sigortası poliçesi düzenlediklerini söyleyen Anadolu Sigorta GenelMüdürüMusa Ülken, yakın bir zamana kadar, bu poliçeye olan talebin, sınırlı kalmış olmasına rağmen son yıllarda ürünün bilinirliğinin giderek arttığını gözlemlediklerini anlatıyor. Özellikle yeni Türk Ticaret Kanunu’ndaki düzenlemelerin etkisiyle poliçeye olan ihtiyaç ve ilginin daha da hızla artacağına vurgu yapan Ülken artan talep ve yeni yasal düzenlemeler dikkate alınarak poliçe metinleri ve sigorta başvuru formlarını bu yıl güncellediklerinin altını çiziyor. Ülken, konuyla ilgili olarak şöyle konuşuyor:

“Yeni Türk Ticaret Kanunu ile yönetim kurulu ve yöneticilerin sorumluluğunun daha fazla gündeme geleceğini düşünüyoruz. Değişen hukuki kurallar, koşullar ve şirket performansına ilişkin artan beklentiler yönetim kurulu üyeleri ve yöneticilerin kişisel sorumluluklarını giderek artırmaktadır. Son yıllardaki ekonomik büyümeye paralel olarak artan halka arzlarla birlikte, şirketlerin söz konusu sigortayı yaptırmalarının kendilerine prestij de kazandıracağı fikrindeyiz.”

İŞE BAŞLAMADAN İSTENİYOR

Marsh, Türkiye de 10 yıldır Yönetici Sorumluluk Sigortası’na ilişkin danışmanlık ve brokerlik hizmeti veren şirketlerden. Bugün hizmet verdikleri YSS poliçesi sayısının 50’nin üzerinde olduğunu söyleyen Marsh Risk Yönetimi Grup Yöneticisi İpek Ünal “Ancak, poliçe kapsamı çerçevesinde ana şirketin bağlı ortaklıklarında bulunan yönetim kurulu ve yöneticiler de otomatik olarak kapsama eklendiğinden, bazen bir poliçe ile onlarca şirket yöneticisi teminat altına alınmaktadır. Yani, bu branş özelinde poliçe sayısı ile sigorta ettiren şirket sayısı eşit değildir” diye konuşuyor. YSS’yi öncelikle halka açık şirketlerin yaptırmak isteyeceği kanaatinde olduklarını söyleyen Ünal yabancı ortaklı şirketlerde de talebin yüksek olduğunu gözlemlediklerini sözlerine ekliyor. Sorumluluk sigortalarında dünyanın önde gelen şirketlerinden olan ve 2000’li yıların başından beri Türkiye’de Yönetici Sorumluluk Sigortası yapan Chartis Sigorta’nın Finansal Sigortalar Departman Müdürü Sare Bayat, özellikle, SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri’nde belirtilen bağımsız yönetim kurulu üye profiline bakıldığında artan sorumluluklar ve ispat yükümlülüğü ile birlikte bağımsız yönetim kurulu üyelerinin bu sigortayı göreve başlamadan şirketten talep edeceği düşüncesinde.

(ekonomist.com.tr)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu