InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

Dijital Varlık Yönetimi Nedir?

OLCAY ÇELİKÖRS

OLCAY ÇELİKÖRS

E-Posta : satis@domainsiteniz.com

Elektronik ortama aktarılan ve arama kriterleri eklenen kayıtlar artık bir Varlık(Asset) olarak adlandırılmaktadır. DAM çözümü bu arama kriterleri vasıtasıyla işletmelerdeki çalışanların kayıtlarına daha hızlı ulaşmasını sağlamaktadır.

DAM (Digital Varlık Yönetimi) her türlü analog veya dijital medyanın (Video, resim, müzik, döküman) elektronik ortama aktarılarak tanımlanmış standartlar doğrultusunda arşivlenmesi ve yönetilmesidir. Elektronik ortama aktarılan ve arama kriterleri eklenen kayıtlar artık bir Varlık(Asset) olarak adlandırılmaktadır. DAM çözümü bu arama kriterleri vasıtasıyla işletmelerdeki çalışanların kayıtlarına daha hızlı ulaşmasını sağlamaktadır. Sağladığı zaman, nakit ve iş gücü kazancı miktarı göz ardı edilemeyecek olan DAM çözümü farklı farklı sektörlere hitap edebilmektedir. Biz de METUS Teknoloji olarak hem kurumsal müşterilerin hem de son kullanıcıların ihtiyacına uygun ekonomik, güvenli ve kullanıcı dostu Metus Library çözümü ile hizmet vermekteyiz.

Raflarda bulunan dökümanlar, kasetler digitize edilerek elektronik ortama aktarılmış ve artık elektronik olarak Harddisk, CD, DVD gibi ortamlarda saklanmaya başlanmıştır. Bunu bile yapmayan birçok işletme olduğunu gözardı edemeyiz tabii ki...Bu digitize işleminin ardından yeni birçok problem ortaya çıkmış ya da çıkmaya gebedir.. Medya sarfiyatı, depolama maliyetlerinin kontrol edilememesi, güvensiz veya kalitesiz medyalar nedeniyle veri kayıpları, gereğinden fazla işgücü kullanımı, zaman kaybı ve en kötüsü bunun farkında olamadan Kontrolsüz bir büyüme. Yapılan araştırmalar bütün bu göz ardı edilen problemlerden doğan maliyetlerin, Digital Varlık Yönetimi uygulamasıyla minimize edildiğini ortaya çıkarmıştır.

DAM'ın faydaları madde madde açıklamak gerekirse;

1. Sahip olma ve kullanım maliyetlerindeki azalma

Eskiden depolama maliyetlerindeki yüksek fiyatlar Digital Varlık Yönetimini yüksek maliyetli bir çözüm olarak ortaya çıkarmışdı. Ancak Metus Library programının depolama yapabildiği harddisk bazlı depolama çözümlerinin ve yüksek kapasiteli digital tapelerin fiyatlarındaki düşüş, sağladığı güvenlik ve erişilebilirlik unsurları ile de birleştiğinde artık geleneksel depolama çözümlerinden daha ekonomik bir çözüm olmuştur.

Eskiden sahip olma maliyetlerindeki yükseklik de artık yerini herkesin uygulayabileceği noktalara getirmiştir. Özellikle Metus olarak bizim farklı kullanıcılara hitap etmek için oluşturduğumuz fiyat politikamız uygulamanın yapılmadığı her anı vakit ve para kaybı haline dönüştürmüştür. Ayrıca kontrol edilebilir ve ölçeklendirilebilir bir yapı sağlaması da sağladığı avantajlardan bir diğeridir.

2. Medya Sarfiyatında azalma
 
DVD, VCD, Video kasetler gibi medyalar düşük depolama kapasiteleri ve buna oranla yüksek maliyetleri nedeniyle kullanışlılıklarını yitirmiştir. Merkezi depolama üniteleri ve yüksek kapasiteli dijital video tapeler bu geleneksel medyaların yerini alarak medya sarfiyatını azaltacaktır. Ayrıca DVD, VCD ve Video kasetlerin çizilme, ortamdan etkilenme gibi nedenlerle bozulması da DAM çözümünü geleneksel depolamaya karşı üstün kılan özellikdir.

3. Merkezi Depolama
 
Dijital Varlık Yönetiminin sağladığı en önemli avantajlardan bir tanesi de bütün materyalin merkezi bir depolama ünitesinde toplanmasıdır. Güvenli bir ortamda, merkezi bir yerde depolanan materyale tüm ihtiyaç duyan kullanıcılar tarafından kolayca erişilebilmektedir. Metus Library’nin kullanıcı tanımlama ve yetkilendirme özelliği istenmeyen erişimlerin de önüne geçilmesini sağlamaktadır.
 
4. Materyallara kolay ve hızlı erişim

Günümüzde en değerli şey zamandır. Kar amacı güden bir işletme için ise zaman para demektir. Bu durumda Digital Varlık Yönetimi’nin ve Metus Library’nin sağladığı en önemli faydalardan birisi de sağladığı zamandır. Doğru materyale istenildiği anda hızlı bir şekilde erişim sağlayan gelişmiş arama özelliği Digital Varlık Yönetimi fikrinin en öne çıkan özelliğidir.

Bu saydığım faydalar ilk aşamada sayılabilecek ve akla gelen faydalardır. Uygulama aşamasında yani pratikde edinilen faydalar ise geröekden sayılamayacak kadar fazladır.
 
Çözümümüzün aktif pazarlama çalışmaları yeni başlamış olmasına rağmen ilgi gerçekten çok memnun edici. Hali hazırda sektörlerinin öncüleri ile çalışmaktayız. Televizyon kuruluşları STV, Hilal TV; Kanal 7,Kanal 1, Habertürk, Kanal A, Kıbrıs Bayrak Radyo Televizyonu, medya takibi yapan ve sektörünün en iyisi olarak bilinen Ajans Press, medyaya materyal sağlayan Cihan Haber Ajansı Türkiye de bir ilke imza atan Milli Kütüphane Sesli Kitap Arşivi ve daha birçok kuruluş. Bu ay içerisinde yeni kurulumlarımız da olacak. Ama en önemlisi ve ülkemiz adına gurur duyduğumuz nokta çözümümüze yurtdışından duyulan ilgi. Hali hazırda Almanya, Danimarka, İtalya, Litvanya, Taiwan, Yunanistan, İsrail ve Avusturya’da vermiş olduğumuz bayiilikler ile çok yakında yurt dışı referanslarımız da listemize eklenecek.

Metus'u diğer çözümlerden ayıran en önemli özellik olan kullanım kolaylığı çözümümüzün kolay uygulanabilir olmasını sağlamaktadır. Kolay kurulum ve hızlı entegrasyon ile kurulumunun hemen ardından işletmeye faydaları izlenebilmektedir.
 
Müşteri kitlesi; Televizyonlar, radyolar, medya takip merkezleri, iletişim danışmanlığı yapan firmalar, belediyeler ve kamu kuruluşları, hastaneler, spor klüpleri, prodüksiyon firmaları, reklam ajansları, emniyet teşkilatları, kısaca elinde materyali olan veya ileriye yönelik materyali olacak firmalar Metus'un hedef kitlesini oluşturmaktadır.

İzlenme: 936 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ