InterMedia Reklam Ajansında Reklamda Kampanya

BERNANKE KONUŞTU, PİYASALAR KARIŞTI

Utku ALTUNÖZ

Utku ALTUNÖZ

E-Posta : info@turkpoint.com

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben S. Bernanke, merkez bankasının 2014 yılı ortasında varlık alımlarını sonlandırabilecekleri sinyalini verdi. Bernanke`nin açıklamalarının ardından borsa hızla düşüşe geçti. Hisse senetleri ortalama yüzde 2,36 oranında değer kaybederken, dolar yine 1,900 doların üzerine çıktı. Uluslararası piyasalarda altın fiyatlarında yaşanan sert düşüşle birlikte bir ay önceki seviyeye dönüldü. FOMC( FED Açık Piyasa Komitesi) özellikle 85 milyar dolarlık aylık tahvil alımlarına devam edeceğin ve ekonomik risklerin azalmaya başladığını açıkladı. Amerika’nın en büyük ekonomik sorunlarından bir olan işsizliğin hala % 7.8 seviyelerinde oluşunun problem olduğu bilgisini veren FED, işsizlikle mücadelenin devam edeceğini belirtti. Özellikle FED’in bu yıl önümüzdeki aylarda tahvil alım hızını düşüreceği endişesi 10 yıl vadeli ABD tahvil fiyatlarını son 1 yılın en yüksek seviyelerine yükseltti. FED’in tahvil alımlarının 40 milyar dolarlık mortgage destekli tahvil ve 45 milyar dolar değerinde hazine tahvili şeklinde devam edecektir.

Türk Piyasalarının Tepkisi…

Bugün kayıplarını sürdüren spot altın 1.339,10 dolar ile 20 Mayıs`tan bu yana en düşük güniçi seviyeyi gördükten sonra yüzde 1.347 dolarda seyrediyor. Altının onsu nisan ayındaki sert düşüşle en düşük 1.321dolar seviyesini görmüş ve buradan gelen tepki alımlarıyla bugüne kadar 1.350 - 1.450 dolar bandında hareket etmişti. Özellikle dolardaki artışa paralel olarak alternatif yatırım enstrümanlarının değerindeki düşüşler dikkat çekmektedir. Özellikle asya borsalarının açılması ile hızlı düşüşlerin yaşandığını belirtebiliriz. Kişisel kanaatıma göre Teknik olarak altın ilketapta daha önce de test ettiği 1.320 dolara kadar gerileyebilir.

TCMB’den Dolara Üç Farklı Müdahale…

Doların dünkü FED açıklaması ile 1.93 TL`ye kadar çıkıp tarihi rekorunu kırması üzerine Merkez Bankası kısa aralıklarla piyasaya iki kez müdahale etti. Merkez doların yükselmesinin ardından ilk hamlesini saat 13.10`da yaparak 75 milyon dolarlık döviz satım ihalesi açtığını duyurdu. Merkez saat 13.402ta da ikinci bbir hamle ile 50 milyon dolarlık ihale açtı.Bu ihalelerle 1.9305 TL`ye kadar çıkan dolar yarım saat içerisinde 1.9190 TL`ye kadar geriledi. Merkez Bankası, dolardaki yükselişin devamı halinde gün içinde yeni ihaleler açabileceğini de duyurdu.

Buradan çıkan sonuç şudur ki Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke`nin açıklamalarında parasal genişlemenin yılsonuna kadar yavaşlatılabileceğini dile getirmesinin küresel hisse senedi piyasalarında satış baskılarının artışına devam ettireceği öngörülmektedir.

Yrd.Doç.Dr.Utku Altunöz

escort yenimahalle

İzlenme: 135 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR