Ceo

Ashmore Türkiye’nin yeni CEO’su Didem Gordon oluyor

Ashmore Grubu’nun 2008 yılından bu yana faaliyet gösteren Türkiye kanadı olan Ashmore Türkiye’ye yeni CEO (Genel Müdür) olarak Didem Gordon atanıyor.

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

Gelişmekte olan piyasalarda dünyanın önde gelen yatırım uzmanlarından Ashmore Grubu’nun 2008 yılından bu yana faaliyet gösteren Türkiye kanadı olan Ashmore Türkiye’ye yeni CEO (Genel Müdür) olarak Didem Gordon atanıyor. Gordon ayrıca Ashmore Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini de üstlenirken mevcut CEO Johan Hattingh Ashmore ise Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı konumunu muhafaza edecek.
Türk Sermaye Piyasası’nın gelişimine önemli katkıları olan 47 yaşındaki Didem Gordon, 2010 yılında yerel bir portföy yönetim firması olan Libera Portföy Yönetimi’ni kurdu. Daha önce İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Denetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Gordon, TKYD (Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak da sektöre hizmet verdi.

Ashmore Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Johan Hattingh atama ile ilgili olarak, “Türkiye pazarında eşsiz bir deneyime sahip olan Didem Gordon’un hem büyük portföy yönetim şirketlerini, hem de bağımsız olanları yönetirken edindiği tecrübe ile Ashmore Türkiye’nin bir sonraki gelişim dönemine önemli katkılarda bulunacağına inanıyorum” dedi.

Ashmore Türkiye’nin yeni CEO’su Didem Gordon da bir açıklama yaptı. Gordon, “Hem global kaynaklara erişime sahip bir bağımsız portföy yöneticisi olan Ashmore Türkiye’ye ortak olmak, hem de gelişmekte olan pazarlarda geniş deneyime sahip Ashmore Grubu’na katılmış olmak son derece heyecan verici. Türkiye’nin değişen yasal düzenlemeleri, işimizi geliştirmek için bize yeni fırsatlar sunacak” diye konuştu.

“Türkiye’nin bölgedeki eşsiz konumunun ve yatırım yönetimi için bu ülkede var olan büyük potansiyelin farkındayız” diyen Ashmore Group Plc’nin CEO’su Mark Coombs ise şu açıklamayı yaptı: “Ashmore Türkiye’yi kurarak başlangıç gelişimimizi tamamladık. Yasalardaki olumlu değişikliklerin bağımsız portföy yöneticilerine büyümeleri ve yatırımcılarına daha fazla fayda sağlamaları için imkan tanıması ile birlikte, bu gelişmeyi bir sonraki aşamaya taşıyacağız. Yeni CEO’muz Didem Gordon’un tecrübeleri ile son derece kayda değer bir gelişim sağlamayı heyecanla bekliyoruz.”

Didem Gordon Hakkında

Gordon 2002 ve 2009 yılları arasında Koç Finansal Hizmetler yapısı içerisinde banka seviyesinde yatırım bankacılığı, özel bankacılık ve varlık yönetimi de dâhil değişik yönetici pozisyonlarında hizmet vermiştir. Gordon Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden olan Yapı Kredi Portföy Yönetimi’nin 2009 yılına kadar Genel Müdürlüğü görevinde bulunmuştur.

Gordon, Boğaziçi Üniversitesi’nden işletme, finans ve pazarlama üzerine lisans derecesine sahip olup, San Diego Üniversitesi’nde İşletme Master’ı programını tamamlamıştır.

Ashmore Türkiye Hakkında

Ashmore Türkiye, Ashmore Portfoy Yonetimi A.Ş. ünvanıyla tescilli olup yatırım fonları ile kurumsal müşterilerin portföylerini ve emeklilik fonlarını yönetmektedir.

Ashmore Group Hakkında

Ashmore Gelişen Piyasalarda faaliyet gösteren dünyanın önde gelen yatırım uzmanlarından biridir. Kurum, 1992 yılında Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu’nun bir parçası olarak kurulmuştur. 1999 yılında bağımsız hale gelen Ashmore bugün (30 Eylül 2012 tarihi itibariyle) 68 Milyar Dolar değerinde havuz fonları, ayrılmış fon hesapları (segregated accounts) ve yapılandırılmış ürünleri yönetmektedir.

Ashmore, dış borçlanma araçları, yerel döviz cinsi borçlanma araçları, özel sektör borçlanma araçları, harmanlanmış ürünler, hisse senetleri, alternatif yatırımlar (özel durumlar, altyapı, gayrımenkul), çoklu strateji ürünleri de dâhil bir kısım Gelişen Piyasa araçlarına odaklanmaktadır. Ashmore Group Plc Londra Borsası’na kote olup FTSE 250 Endeksi şirketidir.
Şirketin hâkim hissedarları çalışanlarıdır. Ashmore’un merkezi İngiltere Londra olup Avustralya, Brezilya, Çin, Kolombiya, Hindistan, Endonezya, Japonya, Rusya, Singapur, Turkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’nde de ofisleri / şirketleri bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu