Kariyer

İşyerinde nasıl mutlu olunur?

Mesai saatinde çıkıp sinemaya gidiyor, müzik odasında gitar çalıyor, briç kursları düzenliyorlar. Şirketi bir hafta kapatıp topluca tatile çıkıyorlar. Ama bütün işleri de yetiştiriyorlar.

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

İnsan kaynakları uygulamalarında ‘mutlu işyeri’ yaratmayı amaçlayan Es Bilgisayar’ın çalışanları, iş yerinde, mesai saatleri içinde müzik odasına geçerek gitar ya da piyano çalabiliyorlar. İsteyen masa tenisi oynayabiliyor. Hatta çok bunalan, ceketini giyip sinemaya gidebiliyor. Mesaiye çocukları ile birlikte geliyorlar. Çocuklar oyun odasında eğlenirken işlerine bakabiliyorlar.

‘Çalışanlarını mutlu ederek performanslarını artırmayı’ hedefleyen Es Bilgisayar’da amaca ulaşılmış durumda. Şirket gelirleri her yıl düzenli olarak büyüyor. 52 kişinin çalıştığı şirketin iki villadan oluşan bahçeli mekânında redaktörleri, kalite kontrolcüleri, proje yöneticileri, mühendisleri, için ‘aile sıcaklığı’ ve rahatlık için birçok şey düşünülmüş.

Yazılım çevirmenin sıradan bir çeviri hizmetinden farklı olduğunu söyleyen Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Levent Mertoğlu, “Bu iş ‘sabah 9 akşam 5’ gibi bir mesai ortamında çalışmaktan çok, informel bir ortam gerektiriyor. İnsanları 8 saat ekran başına mıhlayarak verimli yapabileceğiniz bir iş değil. Şirketteki bu tür imkânların işleri aksatacağı gibi bir endişemiz olmadı. Biz proje bazında çalışıyoruz. İnsanların otokontrolleri var. İki – üç saat ortadan kaybolsun.. Sorun değil. Nasıl olsa sonradan gerekirse fazla çalışarak o işi bitireceğini biliyoruz. İnsanlara güveniyoruz. Çok bunalırsanız çıkıp sinemaya gidebilirsiniz, rahatladıktan sonra gelirsiniz diyoruz” dedi.

Şirketin müzik odasında elektro gitar, piyano, anfi var. Masatenisi ve her hafta şirketin topluca gidip spor yaptığı mekânlar var. Yılda bir kez de şirketi bir hafta süreyle kapatıp, topluca tatile gidiyorlar. Bu tatili, çalışanların normal yıllık izin haklarının dışında.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu